Snad také díky tomu, že právě v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích dostala v roce 1960 své první angažmá a během deseti let tam vytvořila šedesát inscenací. A to nejen v kamenném divadle, ale i v Českém Krumlově na točně nebo v barokním divadle.

„Když jsem končila AMU v Praze, dostala jsem nabídku, abych právě v Českých Budějovicích udělala Rossiniho Lazebníka sevillského. A asi se to podařilo, protože hned jsem dostala nabídku angažmá. Pak jsem zjistila, že v Česku a na Moravě jsem byla zřejmě první ženská režisérka opery, která dostala stálé místo," živě gestikuluje dnes šestasedmdesátiletá žena, která operní režii zasvětila celý svůj život.

U divadla skončila, i když si to její rodiče nepřáli. Matka, akademická malířka, by raději Inge, která od malička hrála na klavír a zpívala, viděla v bílém plášti jako lékařku. Otec chtěl, aby šla v jeho šlépějích a stala se architektkou. Dívka s výrazným výtvarným nadáním šla tedy studovat ruské gymnázium, ale po maturitě udělala tajně zkoušky na konzervatoř.

„Byl to můj první podraz v životě, přijímačky jsem udělala tajně za zády rodičů, kteří pak se mnou dlouho nemluvili. Ale nakonec se s tím smířili a když pak byli na nějakém mém koncertě, tak byli dokonce nafoukaní," směje se energická žena, která roční studium zpěvu na konzervatoři brala jako přípravu na Akademii múzických umění.

Tam byla žačkou Ferdinanda Pujmana, zakladatele české operní režie a už během studií na sebe upozornila výraznými inscenacemi. Také proto hned po škole dostala nabídku z budějovického divadla, kde zůstala deset let. Tam se také seznámila se svým pozdějším manželem, výtvarníkem a scénografem Vlastimilem Kouteckým.

Společně odešli na 21 let do Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni a stali se nerozlučným tvůrčím tandemem. Inge Švandovou Kouteckou zvali k operním režiím do všech českých a moravských divadel, často hostovala v zahraničí. Na svém kontě má dvě stovky představení a řadu prestižních ocenění.

„Kdybych měla dneska hodnotit, co mě život dal, myslím si, že bych v novém životě dělala totéž. Mám z toho, co se mi povedlo, opravdu radost a zapomínám na to, co se mi nepovedlo. Rozhodně bych zase chtěla dělat divadlo a mít toho muže, kterého jsem měla, a ty přátele, které mám," uzavírá výrazná operní režisérka Inge Švandová Koutecká, která dodnes oplývá neuvěřitelnou energií a optimismem.

Rozhlasový záznam vzpomínek Inge Švandové Koutecké si můžete v pátek 3. srpna v 19.05 hodin na frekvencích Českého rozhlasu České Budějovice 106,4 MHz pro jižní Čechy, 88,2 MHz pro Slavonicko a Dačicko anebo na internetu budejovice.rozhlas.cz.

Pavla Kuchtová
(autorka je redaktorkou Českého rozhlasu České Budějovice)