Tedy na střední odborné školy strojní a elektrotechnickou, zdravotnickou a gymnázia.

Pořádně soustředit se musel ve středu například deváťák Adam Pláteník z Dolního Třebonína. Když zasedl do lavice českobudějovického gymnázia v České ulici, kde by rád od září studoval, musel se začít pořádně soustředit. To aby v přijímacím testu zodpověděl co nejvíce správných otázek. O třicet míst v prvním ročníku čtyřletého gymnázia totiž spolu s ním soutěžilo 
87 dětí.

To na Střední odbornou školu strojní a elektrotechnickou ve Velešíně se přihlásilo celkem 227 žáků. Z toho zhruba 120 na první termín. „Na první kolo přišli všichni, kteří byli přihlášeni," řekl ředitel školy Milan Timko. „Zatím mám v plánu přijmout čtyři třídy, tedy 120 žáků. Většina z nich je z Českokrumlovska a Kaplicka a zhruba třicet procent přihlášených dětí je z Českých Budějovic," doplnil.

Střední odborná škola zdravotnická a Střední odborné učiliště v Českém Krumlově má přijímací řízení formou testů z českého jazyka a matematiky, a to pouze pro maturitní obory – zdravotnický asistent a sociální pracovník. „Testy si mohli zájemci vyzkoušet už na dni otevřených dveří a máme je i na na webu," říká ředitelka Martina Kokořová.

Celkově máme 95 přihlášek," říká ředitelka. „Na maturitní obory pak přihlášek třicet. Ve všech oborech je volná kapacita a když se nenaplní v prvním kole, vypisujeme druhé kolo." To se uskutečnilo ve středu.

Podobné to bylo i v Kaplici. „Přijímací zkoušky proběhly standardním způsobem," potvrdila ředitelka školy Marta Caisová. „Dostavili se všichni, kdo podali přihlášku. Do gymnázia můžeme přijmout 30 uchazečů a na obchodní akademii také třicet. Šanci se dostat mají všichni. Přihlášek dorazilo o něco méně, než je kapacita školy."

Benjamin Paraus z Kaplice absolvoval přijímací zkoušky v Českých Budějovicích. Hlásí se na dvě gymnázia a včera zhodnotil: „Scio testy z matematiky mi přišly logické a poměrně dobré. I když byly celkem těžké. Ale testy z češtiny se mi jevily dost nelogické a kolikrát jsem nechápal, co po mně v zadání chtějí," povzdechl si.

Výsledky většiny středních škol, učilišť a gymnázií budou k nahlédnutí již dnes odpoledne. Střední odborná škola zdravotnická a střední odborné učiliště v Českém Krumlově má výsledky přijímacího řízení k dispozici na svých webových stránkách dokonce již od včerejšího dne. Dnes najdete výsledky také na stránkách velešínské střední odborné školy strojní a elektrotechnické.

Jak dopadli žáci, kteří se hlásili do Kaplice na střední odbornou školu ekonomickou a odborné učiliště, zjistí také dnes na stránkách školy. Ti, co se hlásili na kaplické gymnázium, si musí počkat na vyhodnocení Scio testů. To může být již dnes, nejpozději však začátkem příštího týdne.

Kam se žáci základních škol v regionu hlásí nejčastěji? Situaci v Besednici popsala třídní učitelka Jana Růžičková: „Hlásí se půl na půl – polovina na střední školy a ta druhá na učiliště. Naším zájmem je, aby šly na učiliště, protože děti dneska nemají až takové ambice nebo potenciál, aby potom šly na vysokou školu. Takže my spíše chceme, aby absolvovaly dobré učiliště s maturitou," řekla.
Jaké ambice mají žáci ve Vyšším Brodě, nám přiblížila zástupkyně ředitelky Vanda Kotálová: „Žáků devátých tříd máme devatenáct. Pět z nich jde na učiliště, ti ostatní na střední školu." Střední odborná učiliště a střední školy převažují i u žáků v Českém Krumlově. „Deváťáci preferují střední odborná učiliště, nejvíc obory kuchař – číšník," informovala ředitelka Základní školy Linecká Irena Polášková. „Pak je zde zájem o několik středních škol obchodu služeb a podnikání, dále o obchodní akademii. Rovněž o střední průmyslovou školu stavební a veterinární." A s optimismem dodala: „Více než půlka chce jít studovat na učiliště a odborné školy. Na gymnázium se z deváté třídy nehlásí nikdo. Z páté třídy pět a ze sedmičky tři. Ale jinak všichni chtějí studovat. Byť nějakou odbornou školu, ale studovat dál chtějí."