Vedení města České Budějovice chce zachránit otáčivé hlediště v zahradě českokrumlovského zámku stůj co stůj. Když to nepůjde jinak, bude usilovat o to, aby se krumlovské otáčko stalo národní technickou památkou. Takový plán má na svém stole primátor Juraj Thoma.

Co ho k tomu vede? Ministerstvo kultury sice souhlasí, aby smlouva mezi krajským městem a Národním památkovým ústavem na provozování točny v zámeckém parku platila do roku 2015, ale dohoda zatím není podepsána.

„Půjdou–li debaty bezvýchodným směrem jako dosud, uděláme vše, aby se otáčivé hlediště stalo technickou památkou. Návrh jsem předložil radě města. Ta mě pověřila, abych případně podal návrh na prohlášení točny za technickou památku,“ řekl primátor Thoma Českému rozhlasu.

Českobudějovičtí radní doufají, že jako památka by byla točna chráněna a nemohla by být přemístěna jinam. Šéf jihočeských památkářů Petr Pavelec upozornil, že o točně jako památce mluví primátor už rok.

„Je to absurdní představa. Nezpochybňuji divadelní fenomén, ale hlediště je taková sportovní tribuna z trubek a umělohmotných sedaček, která nemá technické, estetické či architektonické kvality. Nota bene původní autor točny Brehms s touto konstrukcí zásadně nesouhlasil,“ reagoval Pavelec.

Starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička snahu Budějovic naopak chválí. „Každý podobný krok vítáme,“ ujistil. „Cílem je, aby volání 130 000 lidí, kteří podepsali petici za zachování otáčka, nevyznělo zbytečně,“ řekl Jedlička.

Otázkou tedy je, jestli má točna na udělení statutu národní technické památky naději. Současná konstrukce pochází z počátku 90. let. Pavelec si nedovede představit, jak by se ve prospěch hlediště argumentovalo.

„Podat návrh na prohlášení může kdokoli, i primátor. To ještě neznamená, že se památkou stane. Národní památkový ústav se nedomnívá, že konstrukce stávající točny splňuje potřebná kritéria,“ dodal Pavelec.

Zuzana Kyselová, Václav Koblenc