Do renesančního hávu se postupně převlékají českokrumlovské ulice. Už za dva dny se totiž stanou dějištěm tradičních Slavností pětilisté růže.

Hlavní postavou letošního svátku historie, jehož předzvěstí bude dnešní premiéra oslavné básně Rožmberků Rosa Rosensis v překladu Jakuba Šimka, se stane Vilém z Rožmberka.

„Při slavnostech se přesuneme do roku 1570, kdy se Vilém stal Nejvyšším pražským purkrabím, tedy v podstatě českým místokrálem,“ vysvětlil režisér hlavní ceremonie Štěpán Kryski.

Doplnil, že návštěvníci Slavností pětilisté růže se stanou svědky Vilémova příjezdu z Prahy a oslav jeho úspěchu. „V Krumlově jej uvítá jeho bratr Petr Vok a služebník, rádce a přítel Jakub Krčín z Jelčan,“ prozradil Štěpán Kryski.

Přestože se ústřední téma letošních slavností od toho loňského, kdy si Krumlovští připomněli 700 let svého města, liší, o tradiční body v programu tohoto svátku historie lidé nepřijdou. Chybět nebudou rytířský turnaj s tématem legendy Dělení růží, historické trhy na prvním zámeckém nádvoří, exhibice rytířského umění ani historické hry.

V kostýmovaném průvodu se představí na šest set měšťanů, rytířů, šermířů, bubeníků, zástupců cechů či kejklířů. „Ti ponesou několik originálních erbů z roku 1969, které vlastnoručně vyrobil zakladatel slavností Antonín Zwiefelhofer,“ pozval ředitel pořádajícího Městského divadla v Českém Krumlově Jan Vozábal.

Šachy se stěhují

Novinkou letošního programu slavností, který zhruba dvacetičlenný tým připravoval několik měsíců, je změna konání tradičního představení živých šachů, jehož tématem se letos stane spojení Latránu a Nového města v roce 1555.

„Před otáčivým hledištěm, kde jsme živé šachy hráli v minulých letech, se totiž koná představení Jihočeského divadla, a tak se oživlé šachové figurky letos střetnou v Pivovarské zahradě,“ upozornil Jan Vozábal.

Na to, aby po tři slavnostní dny klapalo vše tak, jak má, bude od pátku do neděle dohlížet v ulicích Českého Krumlova na dvě stě lidí. Na odpočinek si část z nich musela nechat zajít chuť již v neděli, kdy se přípravy ve městě rozběhly naplno.

„Téměř před dokončením je jeviště v Pivovarských zahradách, nyní stavíme pódium na náměstí Svornosti. Už jsme se radili také o rozmístění stánků na náměstí. Právě konečné úpravy programového a prostorového řešení slavností – to je to, co nás nyní zaměstnává nejvíce,“ shrnul v úterý Jan Vozábal.

Bez šance budou letos škudlilové, kteří se chystají proniknout v sobotu některou ze vstupních bran do víru slavnostního dění bez placení. Kvůli několika pokusům o padělání speciálních náramkových vstupenek z papíru, na něž pořadatelé narazili v loňském roce, letos Českokrumlovští zavedli nový systém.

Zdarma to nepůjde

„Vstupenky, které nabízíme v předprodeji, mají podobu látkového náramku. Ten se pomocí speciálního zdrhovadla připevní k ruce a jediný způsob, jak náramek sejmout, je jeho přestřižení,“ vysvětlila Veronika Malátová z pokladny Městského divadla.

Doplnila, že ti, kteří si vstupenky zakoupí až v sobotu u některé ze vstupních bran do města, dostanou tradiční papírové náramky. „I jejich podoba však letos doznala drobné změny,“ podotkla Veronika Malátová.

Slavnosti pětilisté růže se letos v Českém Krumlově konají již po čtyřiadvacáté. Jejich tradice vychází ještě z doby c. k. mocnářství, kdy se ve městě konaly tzv. festy – v souladu s tehdejším národnostním složení obyvatel města především za přispění Němců.

Nápad oživit obdobné historické slavnosti se v roce 1968 zrodila v hlavě českokrumlovského herce, režiséra a scénáristy Antonína Zwiefelhofera. Slavnosti pětilisté růže se však v éře totality uskutečnily jen třikrát, poté byly z moci úřední kvůli propagaci feudálů zakázány. Svého oživení se dočkaly opět až v roce 1990.

V předprodeji ušetříte

Za zvýhodněné ceny je možné zakoupit vstupenky na sobotní program letošních Slavností pětilisté růže v předprodeji, a to v pokladně Městského divadla, městském infocentru na náměstí Svornosti anebo Unios Tourist Service na prvním zámeckém nádvoří.

„Cena takto zvýhodněné vstupenky pro dospělé činí 150 korun, občané města, kteří věrohodně prokáží trvalé bydliště v Českém Krumlově, zaplatí stokorunu,“ vysvětlila tisková mluvčí města Jitka Augustinová.

Doplnila, že mimo předprodej zaplatí dospělý návštěvník slavností za vstupenku 200 korun. Pro studenty je cena v předprodeji i mimo něj jednotná (100 korun), stejně tak pro děti do 15 let (50 korun).

Děti do 10 let, držitelé průkazů ZTP či ZTP/P a návštěvníci v historických kostýmech mají vstup zdarma. Na páteční a nedělní program slavností je vstup volný.