Dozvíte se také, proč potřeba soli přivedla na svět jednu z nejznámějších pohádek, jaké bylo zákulisí jejího nejslavnějšího filmového zpracování s Janem Werichem a Vlastou Burianem a mnoho dalšího.
Výstava představí také několik nejznámějších stylizovaných scén z fenomenální pohádky, zavede vás do kuchyně, na sladkou hostinu anebo do komnaty princezny Drahomíry. A kromě toho si budete moct vyzkoušet i stylizované repliky kostýmů vyrobené z českého krojového brokátu.

Těšit se můžete i na nejrůznější česká i cizojazyčná knižní vydání této pohádky od nejstarších ilustrovaných verzí až po ty současné, které znají děti nyní. Dozvíte se, co jste o soli a její historii možná ani nevěděli a zda se opravdu dá vařit bez soli. V každé části je pro vás připraveno malé překvapení a těšit se můžete i na nejrůznější tvůrčí aktivity, protože nová výstava „Sůl nad zlato, aneb dá se vařit bez soli?“ rozšiřuje oblíbenou Interaktivní expozici lidských dovedností!

Výstavu připravily produkčně i autorsky Věra Krátká a Markéta Stormová s filmovou rekvizitní výpravou NotabeneArt.

Dochované originály kostýmů z pohádky Byl jednou jeden král byly zapůjčeny z Barrandov Studia a hlavním partnerem výstavy je společnost Český brokát – Hedva – Český brokát. Výstava setrvá v klášterech do konce dubna 2019.