Počet lidí bez práce na Českokrumlovsku stále roste. V lednu přišlo na úřad práce 828 nových lidí, což je rekord za celou dobu existence českokrumlovského úřadu práce. „Do té doby jsme nejvyšší číslo zaznamenali v lednu roku 2006, kdy jsme evidovali 725 nových uchazečů,“ uvedl včera vedoucí odělení trhu práce Luboš Mlčák.

Nejde o drama

Nicméně, ač tato čísla vypadají hrozivě, k žádnému dramatu ve vývoji nezaměstnanosti v regionu zatím nedochází. Ovšem pravdou je, že počty nových uchazečů svědčí o tom, že se přece jenom něco děje. Podniky se brání propouštění, snaží se udržet si své zaměstnance dokud to jen jde, ale určitému propouštění se přece jenom nevyhnou.

Tak na úřad práce v lednu přišli propuštění zaměstnanci firmy Sapeli, kde přišlo o práci 48 lidí, lidé z loučovických papíren, benešovského Bentexu, čtrnáct lidí z Agrowaldu a další.

Nezaměstnanost na Českokrumlovsku se tak vyšplhala na 8,4 procenta. To znamená, že ke konci ledna úřad práce evidoval 3109 lidí a na jedno volné místo připadá 10,9 uchazeče. „To ale není extra vysoké číslo, v minulých dobách jsme běžně mívali mnohem více uchazečů,“ uklidňuje Luboš Mlčák. „Maxima jejich množství dosáhlo v lednu 2006, kdy jich bylo 3814,“ dodal.

Pokles jen tak nebude

Nicméně, zatímco loni v únoru počet uchazečů začal pomalu klesat, v letošním únoru nic takového neočekává. „Myslím, že doba, než začne nezaměstnaných ubývat, se letos protáhne,“ míní.

Zuzana Kyselová, Václav Votruba