Na autobusové spoje anebo vstřícnost sousedů zůstali odkázáni obyvatelé Zubčic. V obci na půli cesty mezi Českým Krumlovem a Kaplicí totiž zůstal uzavřen jediný obchod, v němž si Zubčičtí mohli nakoupit základní potraviny anebo drogistické zboží.

„Je to škoda, do obchodu jsem chodila každý den, hlavně pro chleba, kupovala jsem si ale i časopisy,“ posteskla si včera obyvatelka Zubčic Marie Pilsová. „Teď mi pečivo vozí švagrová z Kaplice, větší nákupy pak obstará syn v Budějovicích, občas mi nějakou drobnost doveze i někdo jiný z rodiny,“ doplnila.

Důvod, proč obchod skončil, je podle starosty Zubčic Radka Kalkuše nasnadě. „Podle toho, co vím, nebyl provoz obchodu rentabilní,“ zdůvodnil a zároveň připustil, že uzavření prodejny mohlo způsobit starosti zejména starším lidem, kteří nemají možnost vyjet za nákupy do Českého Krumlova anebo Kaplice. „Hlavně tito lidé mají obavy, co bude s obchodem dál, ale obec samozřejmě nemůže nikomu přikázat, aby se provozování obchodu ujal,“ doplnil Radek Kalkuš.

Zubčičtí nyní hledají nového provozovatele prodejny. Několik zájemců se prý už ptalo, a to i z řad místních obyvatel. Nikdo ale dosud neposlal oficiální žádost.

O tom, jak současnou svízelnou situaci řešit, budou příští středu rokovat zubčičtí zastupitelé. „Jedna z možných variant je i ta, že bychom oslovili některého provozovatele takzvané pojízdné prodejny, aby naši obec alespoň dočasně potravinami zásoboval,“ předeslal Radek Kalkuš s tím, že zatím ovšem není nic jistého.

Provozovatele obchodu Zubčičtí podporovali minimální sazbou nájemného. V případě, že by se nedařilo nového zájemce o provozování prodejny v obci najít, nevyloučil Radek Kalkuš ani jinou formu podpory. „O jaké by se mohlo jednat, je však nyní předčasné hovořit. Jasněji bude až po středečním zasedání zastupitelstva,“ dodal.