O prodeji pozemků mezi sídlištěm Mír a obchodní zónou se rozhodne možná už brzy.

„Pravděpodobně to bude historicky největší obchod v dějinách města,“ podotkl k významu akce vedoucí finančního odboru Jiří Pavlíček. Městská kasa z něj totiž může získat až 60 milionů korun (Čk deník 21. 11. 2008).

Minulý týden rozlepovali radní obálky s nabídkami investorů. Ze tří nabídek zastupitelstvu doporučili dvě. Vedení města zatím oslovilo architektonickou kancelář, aby posoudila realizovatelnost toho, co investoři chtějí na pozemcích postavit. K posouzení postupně přijde i napojení inženýrských sítí, dopravní obslužnost a další důležité aspekty.

Názory obyvatel na to, co by zde mělo vyrůst, se dlouhodobě příliš nemění. Lidé by u sídliště přivítali spíše parkoviště nebo odpočinkovou zónu. „Tady by se hodil hlavně nějaký park, vždyť se podívejte, jak to tady vypadá. Suchopár. Obchodů je tady dost,“ odpověděla na dotaz jedna z místních obyvatelek paní Lenka.

A co děti?

Změna majitele pozemků o celkové rozloze takřka 39 tisíc metrů čtverečních přinese ale ještě jeden aspekt. Na první pohled možná naivní nebo nevinný dotaz malého dítěte: Kde budou stát cirkusy a poutě? Zatím poslední cirkus měl prakticky všechna představení vyprodaná. Vzhledem k tomu, že do šapitó se vejde 850 lidí a umělci odehráli pět představení, byla návštěvnost vysoká. Nyní se na pozemcích připravují pouťové atrakce.

„Do Českého Krumlova jsem jezdil už jako kluk. Stávali jsme na parkovišti v Jelení zahradě, potom nás přesunuli na Chvalšinskou. Nakonec nám vyhradili místo tady, u silnice na Míru. A teď nám bylo řečeno, že tu možná stojíme naposledy,“ konstatoval jeden z provozovatelů Jaroslav Holý.

Návštěvníci atrakcí ovšem nejsou často příliš spokojeni především s terénem. Hrbolatý povrch, dvě studniční betonové skruže zapuštěné zčásti do země, o které není problém v přítmí zakopnout, a především nakloněný terén.

„Máme plno atrakcí, které tady vůbec nemůžeme postavit kvůli bezpečnosti,“ dodává Holý s tím, že některé zábavní stroje musí stát na rovině. „Copak tady můžu postavit kolotoč? Zaprší, a už to tu klouže,“ dodal Holý.

Najde město jiné místo? „Myslíme, že to jsou atrakce, které do města zrovna nepatří,“ konstatoval starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička. „Držet ve městě cenné plochy jen pro tyto příležitostí, to si myslím, že není cílem vedení Českého Krumlova.“

Řešením by prý mohlo být přestěhování atrakcí na louku vedle zámecké zahrady.