Největší počet nezaměstnaných ve své historii eviduje v současné době českokrumlovský úřad práce. Konkrétně se jedná o 4137 lidí. Neplatí tedy už jen, že najít dobrou práci je problém. Platí: najít práci je problém. Tím spíše pro člověka se zdravotním postižením.

Chráněná dílna spojí příjemné s užitečným:

Zaměstná lidi, kteří by jinak práci možná ani nenašli, a navíc může nabídnout i nižší ceny.

„Ano, je to velká potíž,“ potvrdila Eva Kamlachová z Větřní, která před nedávnem absolvovala operaci páteře, což jí velice zkomplikovalo hledání nového uplatnění.

„Hodně firem se bojí takového člověka zaměstnávat,“ dodala s tím, že svého času stačil jeden neopatrný pohyb nebo větší námaha a páteř o sobě dala vědět. A kolik takových lidí je? Mnoho, na bolesti zad si stěžuje snad každý druhý.

Práci našla s dalšími třemi zaměstnanci v takzvané chráněné dílně, kterou provozuje společnost Afim.

„Chráněná pracovní dílna je pracoviště vymezené na základě dohody s úřadem práce a přizpůsobené pro zaměstnávání osob se zdravotním postižením, kde je v průměrném ročním přepočteném počtu zaměstnáno nejméně 60 procent těchto zaměstnanců,“ nastiňuje spolumajitel Michal Finta.

Zatímco nemálo firem kvůli hospodářské recesi v poslední době končí nebo omezuje provoz, Michal Finta vsadil na pravý opak. Společnost a chráněná dílna vznikly na přelomu roku, a ačkoliv jsou hlavní protagonisté především z Českobudějovicka, své útočiště a zaměstnance našli v Českém Krumlově.

„Rozhodli jsme se hlavně kvůli příznivým podmínkám a jednání, které nám zdejší úřad práce nabídl,“ podotkl Finta. Navíc se profilují v jednom z nejvíce utlumených odvětví, výrobě reklamních a propagačních předmětů.

Vždyť co prvního jakákoliv firma omezí, když se nedostává peněz? Zbytečné výdaje. A mnoho manažerů si reklamu jako zbytečný výdaj bohužel představuje. Chybně.

Chválí si všichni

Chráněná dílna spojí takříkajíc příjemné s užitečným. Zaměstná lidi, kteří by jinak práci možná ani nenašli, a navíc díky podpoře státu může nabídnout i nižší ceny.

To přináší dobrou pozici například při vyjednávání s velkými nadnárodními společnostmi. V současnosti tiskne propisovačky pro společnost Teekanne, ale dokáže obstarat o stokusovou zakázku, která by byla pro jiné firmy příliš malá.

„V regionu je v současné době chráněných dílen šest a připravují se další dvě,“ okomentoval Luboš Mlčák, vedoucí oddělení trhu práce českokrumlovského úřadu práce. „Pokud jsou pracovní místa přímo šitá na míru lidem se zdravotním postižením, je to pochopitelně přínosem,“ dodal.

Podobné problémy, jako zdravotně postižení, mívají se získáním nové práce studenti. „Pokud jsem někde žádal o přijetí, chtěli po mě praxi, a to logicky nebylo možné splnit,“ posteskl si ve chráněné dílně Josef Barka.

Zatím ještě studuje, ale zanedlouho studium dokončí. Pak nastoupí do dílny naplno. Jako budoucí absolvent vysoké školy už tady zastává manažerský post vedoucího chráněné dílny.