Jak přiblížil náměstek primátora Ivo Moravec, memoranda by měla vést ke spolupráci a hladkému provozování služby sdílených dopravních prostředků. „Na radě jsme projednali záměr uzavření dvou memorand, jedno se společností Bold a druhé s Lime Network,“ upřesnil Moravec.

Od písemné stanovení podmínek si samospráva slibuje vylepšení situace týkající se tohoto stylu alternativní přepravy. „Očekáváme od provozovatelů, že se budou chovat slušně, tak aby se elektrokoloběžky skutečně staly sdílenou alternativní dopravou, a ne vetřelci,“ uvedl náměstek primátora.

Nové elektrokoloběžky v Českých Budějovicích.
Elektrokoloběžky v Budějovicích dělí obyvatele na dva tábory

Konečnou podobu listin by rádi schválili na příští radě města. Mimo jiné by se společnosti Lime a Bold měly zavázat k pravidelné údržbě, včetně dobíjení. „Tak aby tyto prostředky umístěné ve veřejném prostoru byly připravené lidem sloužit,“ řekl.

Provozovatel podle memoranda musí také bezodkladně odstranit nevhodně zaparkované koloběžky. „Tak aby se nestávalo, že zůstávají někde nevhodně odhozené,“ popsal Ivo Moravec. Dále pak stanoví také konkrétní místa, kde lze jednostopé elektrické dopravní prostředky parkovat. „To by mělo fungovat tak, že pokud někdo odloží koloběžku mimo povolené stanoviště, nebude schopná provozu,“ popsal Moravec s tím, že provozovatel ji vyhledá dle GPS a přepraví na vymezené místo.

Elektrokoloběžky v Českých Budějovicích.
Centrum Budějovic zaplavily elektrokoloběžky, půjčit si je lze na každém kroku

Počítá se také s proškolením a instruktáží uživatelů, zpomalení rychlosti v centru města a na Lannově třídě, či poskytování souhrnných výstupů z aplikace. „Oblasti memoranda jsme konzultovali se zástupci měst Hradec Králové, Olomouc a Brno, kteří řešili podobný problém,“ uzavřel.

Připravená pravidla však musí odsouhlasit i provozovatelé.