Ještě nedávno celkem běžná věc ve spodní části Větřní u ubytovny. Jak starosta obce Jiří Kubík zmínil, dnes už takřka minulost, problémoví Romové z ciziny, kteří přidělávali mnoha místním lidem vrásky, z Větřní podle jeho slov odešli.

„V ubytovně bylo nahlášeno zhruba 80 lidí, takže zatížení obce bylo velké. Měla by tam zůstat jen jedna rodina,“ řekl ve středu starosta Větřní Jiří Kubík.

Stížností je méně

Podle starosty je odliv některých problémových lidí z Větřní cítit. Ubylo stížností. „Určitě se to posunulo dál. Problémy ubyly, což jednoznačně vnímám,“ řekl Kubík.

Paradoxem je, že nejvíce stížností měli samotní Romové. Ti, kteří ve Větřní žijí celý život. Chování příchozích z ciziny se jim nezamlouvalo. „Jejich stížnosti byly ještě dramatičtější než majoritní části obyvatel Větřní,“ přitakal starosta. Romští občané Větřní to však tak růžově nevidí.

„Ti problémoví Romové tu normálně zůstali, takže se nic nezměnilo,“ nesouhlasí například Gizela Čarná, která stojí v čele romského občanského sdružení Jagori.

„Starosta o nich neví, ale je to tu pořád hrůza a děs. Problém trvá neustále.“ Zmínila, že na pohled situace u ubytovny může vypadat lépe, protože se o úklid musejí postarat místní Romové, kterým stav obce tak lhostejný není. „Kdybych neuklízela, tak je to tu hrozné,“ posteskla si Čarná.

Lidé doufají

Místní lidé stále doufají, že se situace ve Větřní ještě zlepší. „Slyším neustále názory, jak by tu nikdo nechtěl bydlet a tak podobně. Je pravda, že jsem si tady ještě nezvykl natolik, aby prohlásil, že je tu pro mě ideální bydlení. A to jsem tu už 29 let,“ řekl například Jan Cipín.

Zdůraznil ale, že s romskými spoluobčany nikdy problémy neměl. „Ovšem bydlím nahoře ve Větřní a moc tu nejsem, protože pořád někde lítám.“