Dlouho opravovaná a také dlouho nefunkční barokní kašna na českokrumlovském náměstí Svornosti je stále prázdná. Navzdory poslednímu ujištění radnice, že provoz bude zahájen na konci prázdnin, nestalo se tak.

Stačí se zeptat okolostojících či procházejících lidí a reakce jsou takřka shodné: „To by mě opravdu zajímalo, kdy už se kašna konečně zprovozní,“ říká například Milan Přecechtěl.

A tento dotaz má své opodstatnění, protože kašna se opravovala před necelými dvěma lety společně s Horní ulicí. Dohromady stály tyto stavby 9,5 milionu korun.

Kromě toho, že na opravy přispěla Poslanecká sněmovna, nemalé peníze přímo na kašnu darovaly některé soukromé firmy. Dohromady to byl jeden milion a sto tisíc korun.

A právě tady začíná hrozit další problém. Podle dostupných informací se někteří sponzoři začínají vyjadřovat v tom smyslu, že v dohledné době budou skutečně požadovat své peníze zpět. Důvodem by mělo být znehodnocení jejich daru.

Kromě pracného hledání této částky v městském rozpočtu by to znamenalo pro Český Krumlov i pořádnou ostudu.

Podle vyjádření města není v tuto chvíli možné říci jednu konkrétní příčinu problému. „Řeší se nedostatky v cirkulaci vody, stále probíhá reklamační řízení a dosud není znám termín, kdy by mělo být vše napraveno,“ sdělila v pondělí mluvčí radnice Jitka Augustinová.

Místostarostka Jitka Zikmundová doplnila: „Bohužel musím konstatovat, že porovnáváme projekt se skutečnou dodávkou.“ Podle místostarostky se tedy nyní porovnává, jaké materiály a jaké provedení bylo ve výsledku použito, protože možná se neshodují s projektem.

Architekt David Mičan, který při opravách kašny působil jako stavbyvedoucí, v pondělí k této informaci uvedl, že o takovém postupu neví. „Nicméně se domnívám, že vše podle projektu provedené bylo a pokud tam došlo k nějakým odchylkám od projektu, byly vždy schválené investorem i památkáři a podobně,“ doplnil Mičan.

K dalším prodlevám spuštění provozu dodal: „Na konci července jsme demontovali čerpadla, protože kvůli jejich dlouhodobému nevyužívání zatuhly a nefungovaly. Na garanční opravě jsou čerpadla dosud a protože tady existuje jen jedna firma, která je může opravit, není ani jasné, kdy budou hotova.“

Navíc podle něj také prostor šachty, ve které jsou nejen čerpadla, ale i další zařízení, není odvětráván. To je zdroj dalších problémů, protože v šachtě kondenzuje voda a to na technice zanechává své negativní stopy. Nehledě na to, že může teoreticky hrozit i probíjení elektřiny. Čerpadla už vypověděla poslušnost jednou, před rokem a ze stejného důvodu. Tehdy se je ale podařilo rozchodit.