Kam měl namířeno, ví jenom on sám, ovšem skončil úplně jinde. Snad nepočítal s poměrně prudkým větrem, který s ním drsně smýkl, nebo přecenil své síly v mrazivém větru, jisté je, že ocitl na zemi, kde zůstal.

„Ve čtvrtek ráno ho našla jedna paní u silnice poblíž Českého Krumlova. Prostě najednou uviděla ve sněhu ptáka, který neodlétal. A tak mi ho přivezla do kanceláře na městském úřadě,“ vyprávěl ve čtvrtek místostarosta Velešína Jiří Růžička.

Potápka roháč byla značně promrzlá a ztuhlá, tak ji Jiří Růžička, který je také předsedou místní organizace Svazu ochránců přírody, zabalil do kusu látky, uložil do papírové krabice od počítače a postavil ji k radiátoru.

„Potápka se vůbec nebála. Nechala se hladit od ženských, seděla jak hříbek. Byla ráda, že je v teple, jako každý,“ říkal místostarosta s úsměvem. „Pták byl naštěstí zdravý, tak, jakmile se prohřál, honem s ním na vodu – protože ten žere ryby, tak nevím, co bych mu dal,“ podotkl Jiří Růžička.

Ten úkol dostal strážník, kterému dělala potápka společnost až do Kaplice k Malši, kde ji pod čistírnou odpadních vod strážník vypustil na volnou vodu.