Novelizovaná vyhláška nezabrala tak, jak doufali, naopak, řada lidí je názoru, že se situace kolem silnice E55 vůbec nezměnila, neboť ji stále lemují ženy nabízející sexuální služby.

Město tedy hledá inspiraci jinde, a tak pověřilo místostarostu, aby zjistil, jak se s podobným problémem vypořádali jinde.

„Zjistil jsem přitom zajímavé skutečnosti. Například v Dubí mají na 7880 obyvatel 38 strážníků. My na necelých sedm tisíc obyvatel pět strážníků. Město mají čisté, protože čtyřiadvacet hodin denně slouží dvoučlenné hlídky, které neustále šmejdí po městě,“ líčil Jiří Havelka. „Vyhlášku ale mají úplně stejnou jako my. A neustále prostitutkám znepříjemňují život kontrolami.“

V Teplicích prý například prodejné ženy vytlačili a soustředili do Nákladní ulice v průmyslové zóně, kde nejsou na očích, takže tam relativně nikomu nevadí.

Ve snaze podívat se této problematice pořádně na zoubek zorganizovalo před nedávnem město schůzku se zástupci státní policie včetně kriminální služby, městské policie a sociálního odboru. Po třech hodinách jednání došli k jedinému: bez zákona, který by prostituci zlegalizoval, nic nezmohou. Vládní návrh Zákona o regulaci prostituce už existuje, ale bohužel v minulosti neprošel parlamentem.

„V Rakousku už od roku 1984 existuje Spolkový zákon. Stanovuje například dolní věkovou hranici prostituujících osob, toleruje veřejné domy, pokud jsou řádně ohlášeny a obcím dává pravomoce při rušení licencí provozovaných domů. Osoby zabývající se prostitucí mají povinnost platit daně a absolvovat lékařské prohlídky. A to je přesně model, který chceme,“ zdůraznil místostarosta.

Statistika o prostituci

Házení hrachu o zeď

Vedení města si dobře uvědomuje, jak hrozně to vypadá, když kolem silnice v blízkosti státních hranic postávají poloobnažené ženy, které nabízejí motoristům sexuální služby. „Vždyť jich na půl kilometru stojí pomalu sedm,“ podotkl místostarosta Jiří Havelka. Dokonce se někdy prostitutky snaží nabízet i přímo v centru Kaplice.

I když má zatím město jenom malé možnosti, jak tento jev potlačit, neustále hledá řešení.

Z nedávného jednání policie, strážníků a města vzešel jednoznačný úkol: podat do parlamentu návrh, aby se znovu zabýval zákonem o regulaci prostituce. Kromě toho zastupitelstvo pověřilo městskou policii důslednou kontrolou, zda je dodržována městská vyhláška ohledně veřejného pořádku při nabízení, poskytování a využití sexuálních služeb na veřejném prostranství. „To ale provádíme průběžně,“ poznamenal Jiří Havelka, který má na starosti městskou policii.

Dále zastupitelstvo doporučilo živnostenskému úřadu provádět namátkové kontroly ubytovacích zařízení za asistence městské policie.

„Bez pořádného zákona je těžké nějak proti prostitutkám zasahovat. Protože jak například dokážete, že jde o prostitutku, když jenom tak postává na náměstí?“ ptá se starosta Ferdinand Jiskra. „Je to moc složité. Jediné řešení je legalizace prostituce, vždyť v Rakousku už to tak je. Jinak je jedinou cestou neustále jim znepříjemňovat život opakovanými kontrolami dokladů nebo stíháním za porušení zákazu vjezdu či zákazu stání.“

Jenomže protlačit potřebný zákon do parlamantu je běh na dlouhou trať. „Probírali jsme to se senátory, a ti nevidí reálně, že by se to do voleb podařilo,“ povzdychl si Jiří Havelka. „Šance bude možná po volbách, kdy by se mohly spojit obce, aby iniciovaly schválení potřebného zákona. Dokud tento zákon nebude, je to házení hrachu na zeď.“