„Někteří se sejdou ráno v Zubčicích, někdo jede do Velešína a někdo přímo na kaplické nádraží,“ přiblížila Naděžda Jungwirthová z Okresní agrární komory Český Krumlov. „Tam se seřadí a v 10 hodin vyjedou směrem na Dolní Dvořiště.“ Na hranicích se kolona otočí a pojede zpátky, protest by měl trvat do 12 hodin.

Příjezd protestní jízdy zemědělců po E55 do Dolního Dvořiště.
Traktory vyjely na protest k Dolnímu Dvořišti. Kolona měla stovky metrů

Protestní jízdy, které se konají po celé republice, mají podle Agrární komory upozornit na to, že zemědělská politika Evropské unie je nespravedlivá, nepředvídatelná a nesrozumitelná. „Vede k postupné likvidaci jihočeského i českého produkčního zemědělství,“ uvedla Hana Šťastná, ředitelka úřadu Regionální agrární komory Jihočeského kraje. Lokální akce se konají ve spolupráci agrárních komor zemí V4, Litvy a Lotyšska.

Na jihočeské silnice a hraniční přechody vyrazí traktory. Podívejte, kdy a kam.Grafiku zvětšíte kliknutím.Zdroj: Deník/Miroslava Jindrová

V prohlášení agrární komory je mimo jiné řečeno, že cílem je upozornit veřejnost na hluboké rozčarování zemědělců z tíživé situace způsobené špatnými politickými rozhodnutími. Půjde o první varovný vzkaz „Už s námi takhle neorejte!“ směrem k Bruselu. „Akce nemá za cíl paralyzovat dopravu a nebude agresivní,“ dodala Hana Šťastná s tím, že půjde o „agrotechnické“ volání o pochopení a pomoc i v zájmu (jiho)českých obyvatel.