Protestní akce se zúčastnili zemědělci z mnoha koutů regionu, přijeli např. z Brloha a Chvalšin, z Křemže, Dolního Třebonína nebo Mojného. Na provoz dohlížela také dopravní policie.

Na státní hranici v Dolním Dvořišti se kolona otočila a vyrazila zpátky směrem na kaplické nádraží. Protest trval cca do 12 hodin.

Protestní jízdy mají podle Hany Šťastné, ředitelky úřadu Regionální agrární komory Jihočeského kraje, upozornit na to, že podle zemědělská politika Evropské unie je nespravedlivá, nepředvídatelná a nesrozumitelná. „Vede k postupné likvidaci jihočeského i českého produkčního zemědělství,“ uvedla. „Lokální akce se budou konat ve spolupráci agrárních komor zemí V4, Litvy a Lotyšska.“

Poznáte ji?
KVÍZ: Únor bílý? Ani omylem. První jarní květiny potěší mnoha barvami

Agrární komora České republiky předala během jednání zemědělských organizací v polském Otrębusy ve dnech 12. a 13. února 2024 eurokomisaři pro zemědělství Januszi Wojciechowskému požadavky na pomoc českému, potažmo evropskému zemědělství. Podpořily je delegace zemědělců Slovenska, Maďarska, Polska, Litvy, Lotyšska a důrazně požádaly eurokomisaře o okamžité řešení pokřiveného evropského trhu způsobeného bezcelními dovozy komodit z Ukrajiny, environmentálními ambicemi či neúnosně přebujelou byrokracií a náročnou administrativou. Dále agrární organizace vyzvaly ve společném komuniké zemědělce, aby dali najevo svou nespokojenost a vyjeli v protestních kolonách právě 22. února 2024 k hranicím, kde se potkají s protestujícími farmáři z dalších zemí.

Není to projev agrese, ale volání o pomoc

„Organizace sdružující zemědělce, které se účastní dnešního jednání, vyslyšely naši výzvu, aby se sjednotily k řešení existenčních problémů, kterým čelíme všichni. Jedině společnou koordinací našich požadavků a společným postupem máme šanci upozornit na zoufalou situaci, v níž se evropské zemědělství momentálně nachází, a vytvořit tlak na evropské i české politiky, aby už konečně podnikli kroky, které zemědělcům skutečně pomohou. Nízké výkupní ceny a vysoké náklady, které mnohými politickými rozhodnutími ještě rostou, prostě dnes už jiné řešení nemají. Že je situace v Evropě naprosto tristní, dávají už měsíce najevo zemědělci v mnoha dalších evropských zemích. Je potřeba si to vyložit tak, že nejde o projev agrese, ale naopak jako volání o pomoc z často naprosto bezvýchodné situace,“ říká prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal.

Merl Q. Vanderhoof při setkání se starostou Lhenic Vlastimilem Čechem v roce 1999.
Smutné výročí: Před osmdesáti lety se u Lhenic zřítil „Black Magic“

„Naším cílem rozhodně není ochromit fungování společnosti, chceme pouze důrazně upozornit na široké a prohlubující se problémy zemědělců. Bez nich tady navíc nebudou komodity pro výrobu potravin a prohloubí se závislost na dovozech ze třetích zemí, které nedodržují vysoké standardy produkce potravin v souladu s pravidly EU, a tím i nadvláda nadnárodních obchodních řetězců. Odnesou to především lidé, kteří budou muset při nákupu základních potravin sáhnout do peněženek ještě hlouběji než nyní. Je nezbytné, aby se této realitě česká a evropská vláda už konečně postavily čelem a převzaly odpovědnost za situaci, v níž se agrární sektor nachází,“ doplňuje Jan Doležal.

Na co chtějí zemědělci upozornit:

Zemědělci zemí střední a východní Evropy včetně Česka vyjíždějí ve čtvrtek k hranicím, kde se chystají protestovat proti agrární politice Evropské unice. Vadí jim zejména byrokratická zátěž a dopady Green Dealu (Zelené dohody pro Evropu). Protesty také upozorňují na bezcelní dovozy produktů z třetích zemí, kvůli kterým výrazně propadly ceny komodit.

Část českých zemědělců demonstrovala už v pondělí před ministerstvem zemědělství v Praze. Požadovali mimo jiné, aby česká vláda odstoupila od Green Dealu. Od tohoto protestu se nicméně hlavní zemědělské organizace distancovaly.