Jakmile začala vlna nakažených omikronem v Česku trochu opadávat, poklesl i zájem o očkování proti covidu. V tom je ale sousední Rakousko nekompromisní. Na rozdíl od České republiky tam v boji proti koronaviru platí přísná protiepidemická pravidla, která vyvrcholila schválením zákona o povinném očkování proti covidu-19 pro lidi starší 18 let. V platnost měl vstoupit již 1. února, ale to nastane až po podpisu prezidenta. Rakousko se pak stane první zemí, která všeobecnou očkovací povinnost ohledně covidu zavede.

Skupiny namíchané z lidí z obou stran hranice, které jsou proti tomu, aby si lidé sami mohli zvolit, zdali se očkovat nechají nebo ne, se v neděli na třech místech jihočeské česko-rakouské hranice sešli již poněkolikáté.

Peníze, bankovky, česká měna, koruna, úspory - ilustrační foto.
Nastal čas, aby si krumlovské spolky a oddíly zažádaly o peníze na činnost

Ve Studánkách se k protestu schází několik desítek lidí u hraničního patníku. Na jedné straně patníku jsou shromážděni rakouští sousedé, na druhé Jihočeši. Poté se spolu setkají.

Podle vyjádření protestujících lidí u hraničního přechodu Dolní Dvořiště jsou zásadně proti povinnosti se očkovat, neboť jsou podle nich tyto vakcíny až do roku 2023 v experimentální fázi a nejsou doposud definitivně schváleny. Vadí jim, že každému, kdo se nepodrobí, hrozí vysoké pokuty, další sankce i vězení. Češi vědí, co je totalita, proto solidárně podporují své rakouské sousedy, aby společně řekli Ne povinnému experimentálnímu očkování.

Na e-auto a mnoho výletů se těší Manuel K. s partnerkou Selinou a desetiměsíčním synkem Julianem.
Od sousedů: Bavoráčka za očkování. Kromě auta rozdali dalších 1400 cen

„Já jsem proti povinnému očkování,“ potvrdil také Lukáš Krutský z Vyššího Brodu, který se těchto tichých protestů účastní ve Studánkách. „Osobně bych se naočkovat nenechal. Myslím, že to je každého věc. Během protestu nikoho neblokujeme, neděláme problémy. Pobudeme, zazpíváme českou a slovenskou hymnu, Rakušáci hornorakouskou a třeba navrch ještě nějaké písničky. Někdo na setkání přinese i občerstvení.“

Akci zpovzdáli obvykle sleduje policejní hlídka. Někteří z rakouských obyvatel projíždějícím motoristům rozdávají letáčky, vše se odehrává v klidu. Nicméně uplynulou nedělí protesty na hranicích nekončí. Další se mají uskutečnit o víkendu.