Průjmy a zvracení narušily z pátku 5. června na sobotu školu v přírodě malých dětí z Prahy v Hrdoňově na Frymbursku. Vedoucí dozor byl nakonec ještě tu noc nucen zavolat rychlou záchranku, která si několik trpících odvezla do nemocnic v Českých Budějovicích a Českém Krumlově.

„Potíže začaly v pátek a kumulovaly v noci na sobotu, hospitalizováno bylo celkem devět dětí. Příznakem byly především průjmy,“ uvedl František Kotrba z Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích.

„Děti měly střevní problémy a bolesti břicha. Byly odvezeny na infekční oddělení do Českých Budějovic a na dětské oddělení v Českém Krumlově, přičemž se posléze některé vrátily,“ popsal Bořek Bulíček, ředitel společnosti Trans Hospital, působící ve Frymburku. Dalších zhruba dvanáct dětí bylo zkontrolováno na místě. „Naše posádka i s lékařem tam s nimi strávila celou noc, situace se pak uklidnila,“ dodal Bulíček.

Po nepříjemné páteční noci uvádělo v sobotu potíže s lehkým klinickým průběhem 26 dětí a čtyři dospělí z celkového počtu 136 exponovaných.
Kotrba uvedl, že hygienici budou v ohnisku provádět protiepidemická opatření a šetření ještě v sobotu.

Jak Kotrba, tak Bulíček ubezpečili, že se podobné nepříjemnosti na dětských táborech občas dějí. „Nejednalo se o nic opravdu vážného,“ řekl Kotrba.

Podle všeho byla viróza nejspíš přivezena už z Prahy. „Některé děti z kolektivu měly problémy už doma. Do Hrdoňova přijely ve čtvrtek,“ uvedl Kotrba.