Jedno velké překvapení. Tak by se daly popsat pocity žáků první třídy na Základní škole Linecká Český Krumlov, kteří ve čtvrtek dostali své první pololetní vysvědčení. Většina se totiž mohla pochlubit samými jedničkami.

„To jsem opravdu nečekala. Myslela jsem, že budu mít i pár dvojek. Moc mi nejde matematika. Daleko lepší je čeština. Vlastně je fajn všechno, až na to počítání,“ řekla Johanka Plachtová.

Právě matematika je prozatím mezi nejmladšími školáky nejméně oblíbeným předmětem. „Počítání mě opravdu nebaví. Popravdě je nic moc. Ale dostala jsem jedničku, což jsem nečekala,“ řekla Simona Šrenková.

I tak jsou ale děti, které se vymykají. Matematika je favoritem například Dany Bledé. „Je to opravdová zábava,“ usmála se Bledá, která se také pochlubila lejstrem plným jedniček.

„Pro mě je daleko horší psaní, protože mi moc nejde,“ zamračila se Veronika Malá, které se nejvíc líbí hodiny tělesné výchovy.

Výborná třída

Třídní učitelka Slávka Houšková své žáky pochválila. Podle jejích slov se sešla opravdu výborná třída. „Učím 18 dětí a musím říct, že jsou opravdu šikovné. Všechno jsou to školáci, kteří mají doma skvělé zázemí, což se ve škole samozřejmě odráží,“ řekla Houšková.

Prvňáčci mají svoji učitelku rádi. Občas je prý ale přísná. Hlavně na kluky. „Kluci totiž občas zlobí,“ usmála se Houšková. „Myslím, že nejvíc zlobíme na tělocviku. Jo, určitě na tělocviku,“ zmínila Simona Šrenková.

Už nyní se děti těší do druhého pololetí. Učení je podle nich daleko lepší, než dřívější hraní ve školce. „Však je to vidět na tom, jakou mají radost z vysvědčení,“ řekla Houšková.

Někteří žáci ale mají obavy, aby probíraná látka nebyla stále těžší. „Bojím se, že všeho bude víc. Takže popravdě nevím, jestli je na co se těšit. A už vůbec se netěším, až budu třeba v deváté třídě. Raději bych, aby to zůstalo takhle,“ řekla Veronika Malá.

V deváté třídě už se ale vidí třeba Dana Bledá: „Už abych byla velká holka. To bude paráda.“ Pro některé prvňáčky čtvrteční vysvědčení nebylo premiérové. „Je to už moje druhé. Dostal jsem jedno na základní umělecké škole. A také jsem měl samé jedničky,“ pochlubil se Radim Horyna.