„O dalších čápech jinde na Českokrumlovsku zatím nemáme žádné zprávy,“ řekl Jiří Růžička, předseda velešínského Českého svazu ochránců přírody. „Slyšeli jsme sice, že se čápi už objevili na hnízdech asi v šedesáti městech, ale tady o jiných nevíme.“

Ochránci přírody se postarali o to, aby čápi našli svá hnízda v přijatelném stavu. „Vyčistili jsme hnízdo na sloupu nad Houžvákem ve Velešíně,“ řekl Jiří Růžička. „A připravili jsme pro čápi nové hnízdo na velešínském vlakovém nádraží. Tam si totiž loni najednou čápi úporně postavili hnízdo na sloupu s dráty, což není dobré. Nechali se tam už vyhnízdit, vyvedli dva mladé, ale jedno uhynulo. Pak dráhy musely hnízdo shodit, protože na sloupu u železnice být nemůže.“ Ochránci přírody jim ale 3. března přichystali hnízdo nové na sloupu na soukromém pozemku. „Tak uvidíme, jak se čápům bude líbit a jestli ho přijmou,“ dodal Jiří Růžička.

O pomoc s hnízdy ochránce žádají ale i jiné obce. Například Nová Včelnice, kde je čapí hnízdo poprvé umístěné na továrním komínu, nebo Malonty, kde přichystali hnízdo na sloupu v Bukovsku. „Ochránci nám vyrobili nové hnízdo na sloup bývalého elektrického vedení, který stojí na obecním pozemku,“ řekl starosta Malont Vladimír Malý. „Kvůli čápům se tam nechal sloup stát a pracovníci EGD s pomocí plošiny hnízdo na sloup upevnili. Uvidíme, jestli ho čápi využijí.“ Čápi se totiž zdržovali v okolí.

Čápi dlouhodobě hnízdí také přímo v Malontech, kde lidé mohou pozorovat dění v hnízdě díky kameře a on-line přenosu. Po čápech tam zatím není vidu, ale i zdejší hnízdo, které již narostlo do obřích rozměrů, prošlo úpravou. „Pomohli nám ho ubrat a zmenšit hasiči, kteří disponují zdvižnou plošinou,“ sdělil Vladimír Malý.