Kladenské Rovné – Stěhování ryb do nových vodních domovů zahájili v sobotu českokrumlovští sportovní rybáři. Ledy konečně zmizely a tak vypukly jarní výlovy.

Jako první přišel na řadu jeden z rybníků v Kladenském Rovném. Pokud si myslíte, že rybáři tahali z vody kapry, kteří přijdou na velikonoční stůl, jste na omylu. Rybáři lovili rybí „mládež“, aby rybky z rybníka, kde přezimovaly, přenesli do chovných rybníků a popřípadě do rybářských revírů.

„Vylovili jsme kapří násadu, byli tam i malí candáti, mníci, asi dva úhoři, okouni a bílá ryba,“ řekl hospodář Místní organizace Českého rybářského svazu Český Krumlov Petr Bareš. Jeden z úhořů, velký asi jako tlustší tkanička, se právě svíjel v keseru, kterým jeden z rybářů vyndaval ryby z kádě s kalnou vodou. „Půjdou do chovného rybníka nedaleko odtud. Mníci, candáti, bílá ryba, okouni půjdou do revíru – to znamená buď do řeky, nebo do rybníka na Horní Bráně či Drahoslavického rybníka.“

I když bylo ráno jako malované a výlov šel jak po másle, rybáři s výsledkem nijak spokojeni nebyli. „Tady přezimovaly ryby špatně. Máme obrovskou ztrátu. Navíc tu řádí vydra, ta ryby zvedla ode dna, takže se tu začaly v zimě objevovat, a to je špatně. Zima byla letos dlouhá, což nebylo pro ryby nic dobrého, ale ta ztráta je velká hlavně kvůli vydře. Už je jich všude moc,“ povzdychl si hospodář.

Při dalších dvou jarních výlovech, které mají rybáři v plánu, ze stejných důvodů očekávají podobně nepotěšitelný výsledek.

Ochránci přírody by zřejmě měli radost, neboť kromě ryb rybáři ve vodě a bahně vypuštěného rybníka našli poměrně hodně raků. Posbírali je a pro jistotu přenesli do potoka.