Hochficht spustil na sobotní zahájení sezóny čtyřsedačkovou lanovku Hochfichtbahn, dvoukilometrovou FIS sjezdovku Standardabfahrt a dětské hřiště Fichtl Kids Park s pojízdným pásem a zábavnými atrakcemi. Na svazích rakouského příhraničního areálu lyžovalo během soboty asi 1500 lidí. "Zhruba třetina návštěvníků jsou Češi. Lidé jsou spokojení a žádné fronty se netvoří. Na další víkend bychom měli spustit už 80 procent areálu, to znamená pět lanovek a vleků a až 16 kilometrů sjezdovek," nalákal mluvčí skiareálu Martin Řezáč s tím, že v údolí leží aktuálně asi 20 centimetrů sněhu, na vrcholku Hochfichtu pak kolem půl metru. Od soboty už je areál v provozu každý den.

Výroba zákopových svíček v komunitním centru Nadija v Českých Budějovicích.
Místo vánočních ozdob vyrábí zákopové svíčky, chtějí pomoci ukrajinským vojákům

Také na skiareál Hochficht dopadlo skokové zdražení energií a milovníci zimních sportů si tak budou muset připlatit. "Museli jsme ceny navýšit v průměru o 9 procent, což je jedna z nejnižších sazeb v Rakousku. Jednodenní skipas zdražil o 4 eura, až bude v provozu kompletně celý areál, vyjde na 47 euro, což je 1150 korun. Nejvýhodněji mohou lidé pořídit skipas online přes naše webové stránky," poradil Martin Řezáč. Areál se při současných cenách elektřiny snaží šetřit, kde se dá. Například při výrobě sněhu do zásoby. "Investovali jsme do vybavení roleb. Mají speciální GPS měřící senzor, který měří v každém místě sjezdovky přesně tloušťku sněhu, takže už budeme vědět, kolik je kde sněhu a kolik je potřeba přihrnout, čili tím uspoříme na energii pro výrobu sněhu," popsal Martin Řezáč. V okolí Hochfichtu jsou už také upravené běžecké stopy.

Studenti a studentky Zdravotně-sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích podpořili akci Nebuď srab! Namoč se pro ranou péči už podruhé. Do Malše se nořili ve čtvrtek 8. prosince.
Budoucí záchranáři opět podpořili otužileckou výzvu Společnosti pro ranou péči

Ve skiareálu Lipno zatím oficiálně provoz nespustili. Sněžná děla už ale jedou naplno a vše se připravuje na první návštěvníky. „Přírodní sněhová nadílka dala skvělý základ a přiblížila tak otevření areálu. Meteorology slibované mrazy v nadcházejících dnech nám umožní další zasněžování, ale přesné datum zahájení zimní sezóny ještě není stanoveno,“ uvedla Olga Kneiflová, tisková mluvčí společnosti Lipnoservis, která provozuje lyžařský areál v Lipně nad Vltavou. Pokud počasí bude přát, mohlo by lyžování na lipenských sjezdovkách odstartovat už příští víkend.

Zdroj: Deník/Zuzana Gabajová

Navzdory vysoké inflaci i stále rostoucím cenám energií se na Lipně podařilo udržet ceny celosezónních skipasů na stejné úrovni jako loni. Jednodenní víkendový rodinný skipas bude dokonce o víkendu a pololetních prázdninách levnější. Cena ostatních skipasů vzrostla celkově v průměru o 8 procent. „Do ceny skipasů jsme museli promítnout stávající ekonomickou situaci. Uvědomujeme si ale, že pro mnoho rodin může být finanční situace napjatá. Zvýšení cen našich skipasů se proto pohybuje pouze v jednotkách procent. Naším cílem je nabízet zábavu a odpočinek na skvěle upravených svazích každému,“ vysvětlil generální ředitel Rodinného areálu Lipno Matěj Kratochvíl postoj k náročné ekonomické situaci.

Na Lipně díky mrazům spustili zasněžování ve velkém.
VIDEO: S příchodem mrazů se na Lipně rozjela sněžná děla. Lyžovačka se blíží

Lyžařský areál Park Frymburk otevírá každoročně své brány 27. prosince hned o vánočních svátcích. „Přípravy běží naplno již od podzimu, musíme stihnout veškeré údržby, povinné revize nebo školení zaměstnanců. Samozřejmě musíme mít připravená a rozmístěná sněžná děla, kterých máme tento rok 11 kusů včetně jednoho speciálního pro bobovací kopec,“ upřesnil provozní ředitel areálu Michal Černocký. Frymburk je malý rodinný areál pro začínající lyžaře i snowboardisty všech věkových kategorií. Nabízí dva vleky v délce 650 metrů s krásným výhledem na Frymburk a lipenské jezero.

Běžkaři mohou vyrazit do upravené běžkařské stopy ve Frymburku a v areálu na Pasečné nedaleko Přední Výtoně. Několik kilometrů stopy na klasiku i bruslení je najeto také na Zadově a na Churáňovských loukách. Kvalita stop je tam většinou dobrá, ale místy ještě může být zhoršená kvůli nízké sněhové pokrývce.