Architektonické ateliéry, které vyhrály výběrová řízení, už začaly pracovat na projektech a město odeslalo na Ministerstvo kultury první raport, který popisuje stav projektu od jeho začátku v roce 2007 do konce roku 2010.

„Monitorovací zpráva se odevzdává pravidelně. Je to mnoho stran textu a čísel, tedy například, kolik bylo zatím uděláno změn a jakých. Je v ní i přehled čerpání finančních prostředků, údaje o financování projektu či upřesnění plánu dalšího postupu, uzavřené smlouvy a mnoho dalšího,“ sdělil koordinátor projektu Jan Vondrouš.

Z rozpočtu projektu už bylo do konce roku 2010 čerpáno 2,5 milionu korun.

„Zatím tyto peníze poskytovalo město Český Krumlov, nyní je dostává už proplacené z Integrovaného operačního programu. Další postup bude takový, že se budou potřebné částky proplácet ze zvláštního účtu,“ naznačil budoucí přísun tří set dvaceti pěti milionů korun do Českého Krumlova Jan Vondrouš.
Podle informací radnice ale stále platí, že do konce letošního května musí město získat stavební povolení na nejméně jednu část z celého areálu a vzhledem k tomu, že se blíží polovina února, je to termín takřka šibeniční.

Pokud se nestihne, město Český Krumlov 325 milionů nezíská a nejméně oněch 2,5 milionu bude muset vrátit.
Definitivní souhlas s přijetím dotace projednávalo minulé zastupitelstvo města déle než rok, ovšem před komunálními volbami se všechny českokrumlovské strany a sdružení k revitalizaci klášterů, byť s výhradami nebo připomínkami, přece jen přihlásily.

Volby změnily rozložení politických sil a současná politická reprezentace si ani nepřipouští, že by se dané termíny nemuselo podařit stihnout.
Jak vnímá změnu politiků hlavní koordinátor projektu Jan Vondrouš? „Změna je zřejmá. Zcela jiný přístup má především rada města, kde je cítit podpora. A to se pak opravdu jinak pracuje,“ zmínil koordinátor.