Za krizový označila ředitelka malontské základní školy Jana Stejskalová příští školní rok. Její pesimistické vyhlídky vyplývají z plánovaného zápisu do první třídy, ke kterému by mělo 3. února dorazit osm dětí.

„Nastoupí jich ale zřejmě jen šest,“ povzdychla si Stejskalová. Zároveň dodala, že by v následujících letech mělo být přece jenom lépe, neboť přeplněné mateřské školy slibují silné ročníky.

„Ve škole držíme devět tříd. Počet dětí teď klesá, ale za dva roky začnou zase přibývat,“ věří starosta Malont Vladimír Malý. Ostatně, přetlak nejmladších občánků nutí obec k rozšíření místní mateřinky.

„Budeme jednu třídu stavebně uzpůsobovat školním podmínkám. Za totality byla kapacita školky 120 dětí, ale půlka se nakonec uvolnila jiným potřebám. Nyní tam byly dočasné byty,“ slibuje Malý zájemcům o malontskou školku novou třídu. „Museli bychom v příštím školním roce zájemce odmítat, což jsme doposud nedělali.“

Žádný přetlak u zápisu do první třídy nečeká ani Základní škola Dolní Třebonín. Dostavit by se mělo pouze pět dětí. Ředitel školy Jan Švec ale věří, že se situace zlepší ve školním roce 2011/2012.

„To by mělo být prvňáků asi dvanáct. U nás je problém, že musíme každý rok odmítnout zhruba 15 dětí do školky. A tím je daný menší počet dětí, které jdou následně do školy. Kapacita školky je totiž jen 24 dětí a školy 33, takže vychází asi sedm dětí na ročník. Jsme malotřídka, tak máme dvě třídy,“ vysvětlil Švec.

Vše při starém

Některé školy naopak počítají, že letošní zápisy do prvních tříd budou naprosto standardní. Žádné výkyvy nečekají například v Holubově.

„Počítáme, že se dostaví dvanáct až patnáct předškoláků,“ řekla Jaroslava Němečková z holubovské školy. „S takovým počtem dětí jsme spokojeni,“ dodala.