Největší půjčovna lodí Ingetour čeká, že první vodáci vyrazí na Vltavu v půlce května. Oficiální zahájení vodácké sezóny, tzv. Odemykání Vltavy se letos ale kvůli koronavirovým opatřením konat nebude. „Termín zatím není daný, ještě počkáme jeden až dva týdny, jak se bude situace rozvolňovat. Počasí nám zatím v dubnu nepřálo, což je pro nás určující. Rezervace již chodí, především však na červenec a srpen. Jako obvykle se rezervují chatky a ubytovny v kempech,“ uvádí Pavel Kolouch, hlavní manažer společnosti Ingetour z Vyššího Brodu, která také na Vltavě provozuje pět kempů - Pod Hrází ve Vyšším Brodě, Pod Jezem v Rožmberku, U Fíka v Nahořanech, Vltavan v Českém Krumlově a tábořiště v Lenoře. Díky Ingetour vzniká mezi Vyšším Brodem a Boršovem nad Vltavou dokonalá infrastruktura. Vodácké kempy, půjčovny lodí, občerstvení a vodácké autobusy poskytují turistům dokonalý servis.

Ceny půjčovného plavidel se měnit nebudou. Za kanoe se bude platit mimo sezónu 350 korun za den, v sezóně 390 korun. Raft vyjde před začátkem léta na 950 korun a v sezóně bude denní taxa 1100 korun. Podle Pavla Koloucha Vltava loni přilákala více rodin s dětmi a o rafty je tak stále větší zájem. „Ve srovnání s loňskem byl zájem o rafty i o čtvrtinu vyšší,“ uvedl Kolouch.

Investice do nových lodí a vodáckého vybavení se pro Ingetour letos pohybují v řádech nižších milionů korun. Stovky tisíc je nutné investovat do oprav. „Opravovali jsme především rafty, které vždy po sezóně dostanou zabrat. Lepíme díry a podlepujeme dna raftů, aby nedocházelo k prodřění. U kánoí a kajaků je třeba dotáhnout šrouby sedaček, někde je nutná výměna úchytů. Všechny vesty po sezóně vždy pereme,“ jmenuje Kolouch.

Aktuálně zaměstnanci Ingetour provádí poslední opravy na lodích a chystají se na první vodáky. „Celou zimu jsme opravovali rafty a kánoe. Kromě vodáckého materiálu opravujeme naše dodávky a autobusy, připravujeme speciální klece na převoz vodáckého materiálu,“ uvádí Kolouch. Přípravné práce v kempech jsou podle jeho slov každoročně spojeny s malováním ubytoven a občerstvení, opravou lavic a stolů a především úpravou travnaté plochy pro stanování.

Představitelé firmy Ingetour aktuálně doufají, že letošní vodácká sezóna bude alespoň podobná té loňské. Tu považují na Vltavě za solidní. Zejména oba měsíce letních prázdnin, byly podle Pavla Koloucha srovnatelné s těmi v předchozích deseti letech. „Hlavní sezóna proběhla téměř bez omezení. Propad jsme zaznamenali především v červnu, kdy obvykle jezdí školní kurzy a výlety. Ty bohužel loni nebyly. Přijelo o mnoho méně zahraničních turistů především z Rakouska a Německa. Těch máme obvykle velké množství. Naštěstí je však zastoupila česká klientela. Zvýšil se počet rodin s dětmi a tím současně vzrostla vzhledem k bezpečnosti poptávka po raftech,“ uzavřel Kolouch.

Pavel Pechoušek, Turistický spolek Lipenska