Až 2300 fotografií, 900 dokumentů, 120 originálních archiválií a nepřeberné množství muzejních exponátů, díky kterým člověk naplno pronikne do historie Českého Krumlova, mohou nyní nově obdivovat zájemci o historii Českého Krumlova. V Regionálním muzeu včera odstartovala druhá část velice úspěšné výstavy Příběh města Český Krumlov, kterou od září minulého roku navštívilo více než čtyři tisíce lidí.

„Kdyby si chtěl návštěvník přečíst všechny texty a popisky, které tady máme, vyšlo by to na knihu o 200 stranách,“ upozornil včera pověřený zástupce ředitele muzea Ivan Slavík na rozsah výstavy. Tu si určitě vychutná jinak místní občan než třeba turista z ciziny. Druhá část expozice je totiž věnována období od 2. světové války až po dnešek. „Takže se jedná o dějiny, které si už spousta lidí pamatuje. Výstava je pojatá jako dokument doby. Je to doba, která byla bezprostředním odrazovým můstkem k tomu, co je tady dneska. Leckomu nabídne přímou vzpomínku,“ řekl Slavík.

Paradoxem je, že mezi prvními návštěvníky výstavy včera nebyli pamětníci, kteří by si rádi užili trošku nostalgie, nýbrž čtyřleté dětičky z Mateřské školy Vyšehrad Český Krumlov. „Děti v muzeu ještě nebyly. Rozhodli jsme se je tam tedy vzít. Řekla bych, že se jim to určitě líbilo,“ řekla učitelka takzvaných Koťat Iveta Štekerová. Největší obdiv u prcků vzbudil model města. „Pak je také přitahovaly vojenské uniformy. Samozřejmě jsou to ještě malé děti, nevydrží se dlouho soustředit na exponáty,“ dodala učitelka.

Příběh města Český Krumlov je podle slov Ivana Slavíka největším výstavním projektem českokrumlovského Regionálního muzea. Druhá část výstavy dala organizátorům zabrat o něco více než první, která mapuje život v Českém Krumlově od roku 1309 do 2. světové války. „Trošku jsme podcenili systematickou dokumentaci součastnosti, takže jsme museli běhat po různých institucích a ptát se, zda mají potřebné fotky a tak dále. Těžké to bylo i z hlediska trojrozměrných předmětů. Sehnat například dobový a ještě zabalený toaletní papír je dneska problémem,“ řekl Slavík.

Ačkoliv se nad tím může někdo pousmát, i takovéto artefakty jsou dnes velice cenné. „Třeba padesátá a šedesátá léta jsou předmětem seriózních sběratelství,“ zmínil Slavík.

První část výstavy, která odstartovala vloni v září, přinesla až nečekaný úspěch.

„Více než čtyři tisíce návštěvníků nás opravdu překvapilo. Vzhledem k tomu, že expozice běžela v posezónním až mrtvém období, je to velice slušné číslo,“ konstatoval Slavík.

Velice milé bylo také hodnocení návštěvníků. Ti chválou v žádném případě nešetřili. „Lidé mají potřebu říkat, jak jsou výstavy dobré. To je pravda. Jenomže první část hodnotili vyloženě v superlativech, což nás samozřejmě těší,“ řekl Slavík.

Bude mít stejný úspěch i druhá část? To se teprve uvidí. V každém případě není důvod tomu nevěřit.

Základní vstupné je 50 korun. Pokud chcete ušetřit, můžete se do doby poválečného odsunu Němců, komunismu či porevolučního nadšení vrhnout tento víkend. Vstupné bude zdarma.