Na skalnatém výběžku u rozhledny, odkud se za dobré viditelnosti návštěvníkům naskýtá pohled na rakouské Alpy, se ježily barevné vlajky a transparenty s nápisy proti jaderné energetice. Mezi všemi vévodilo heslo: „Nechci býti loutka ČEZu, proto dneska na Kleť lezu“, které drželi členové ekologických hnutí natažené hned vedle řečníků.

Kleť tak poprvé zažila protestní mítink.

Zhruba ke stovce účastníků z Česka, Rakouska a Německa promluvili zástupci Bavorské platformy proti atomovému nebezpečí, sdružení Calla, Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí, rakouského Anti Atom komitétu a další včetně poslance Bavorského zemského sněmu. Protestující vesměs odsoudili plány české vlády, která podle jejich mínění pod taktovkou elektrárenské společnosti ČEZ nadále plánuje rozvoj těžby a zpracování uranu, stavbu nových reaktorů v Temelíně a úložiště vyhořelého jaderného paliva.

„Temelín se má rozšířit o bloky čtyři a pět a má prý dodávat elektrickou energii Německu. Ale Němci nyní mají deset let na to, aby vystoupili z jaderné energetiky, čili určitě nebudou kupovat energii z Temelína,“ řekl Bernd Schei〜bner z Bavorské platformy proti atomovému nebezpečí. „My jsme doposud vycházeli z toho, že atomové elektrárny jsou bezpečné, ale žádná není bezpečná. Může se stát cokoliv od přírodních katastrof, jako jsou zemětřesení, až třeba po pád letadla. My nechceme žádné ohrožení, žádné ozářené oblasti!“

Mítinkem se nesl jednotný názor: Také Česká republika by se měla vzdát jaderné energetiky a nahradit ji alternativními zdroji, aby se nestala skanzenem v Evropě – jediným státem, kde se jaderná energie bude vyrábět.

„Přišli jsme na mítink, protože si myslíme, že výroba atomové energie není správnou cestou pro nás, ani pro naše potomky,“ řekla Růžena Šandová z Kaplice z Hnutí Duha. „A proto je třeba co nejdříve vystoupit z programu jaderné energie a vydat se cestou úspor a alternativních zdrojů energie.“
„Kromě toho, je tu problém kam s jaderným odpadem. Hovoří se o tom, že se někde zatím uskladní a časem se pro něho najde využití. Jenomže o tom už se mluví roky a pořád nic,“ připomněl Ondřej Šanda ze stejného hnutí.

„Když lidé nikde nechtějí úložiště jaderného odpadu, tak bychom ani atomovou energii neměli využívat,“ dodala Růžena Šandová.
Výletníků mířilo na vrchol Kleti hodně, ale o protijaderné shromáždění se většinou nezajímali.

„Překvapilo mě docela dost, že se tu něco takového koná. Ale těžko si lze udělat na tuto problematiku atomové energie názor,“ řekla Jana Čížková z Prahy. „U Rakušanů je to téma už dvacet let, ale atomová elektrárna už stojí…“ pokrčil rameny její přítel.

„Zajímalo by mě, jestli sem nahoru účastníci mítinku vyjeli lanovkou, která je na elektriku, nebo vystoupali pěšky,“ pousmál se Pavel Miškovský z Dobříše. „Z Dobříše na Temelín vidím také. Nedá se jednoznačně říci, že je atomová energie špatná. Ale lidé mají samozřejmě právo vyjádřit veřejně své názory a já jejich obavy chápu. Když se Temelín stavěl, také se mi to nelíbilo. Otázkou je, jestli bychom byli bez Temelína a Dukovan ve výrobě energie soběstační, jestli by jí bylo dost. Také jestli bychom se obešli bez zisků z její prodeje a podobně. Pořadatelé mítinku by si sem měli pozvat poslance nebo předsedu vlády, protože běžný občan do toho nevidí.“

„A nemyslím si, že by byli aktivisté placeni z fondů západních imperialistů,“ dodal s úsměvem. „A kdyby byli, mně by to nevadilo.“
Rovněž poslanec Bavorského zemského sněmu Eike Hallizky ujistil, že Německo do budoucna uvažuje zcela se vzdát jaderné energetiky. „Jsem velmi rád, že se k tomu německá vláda odhodlala. Přeji české straně, aby pro to samé získala také politické zastánce. Dnešní výstup na Kleť tedy beru jako symbol výstupu z jaderné energetiky,“ uzavřel Eike Hallizky.