Hornoplánští recesisté z kapely Harvester zavítali na začátku prosince do Hořic na Šumavě, aby tam předvedli svůj osobitý hudební styl, který si sami nazvali agro rock. A fanoušci řádili tak statečně, až jeden z nich spadl na pódium a vyrazil si zub. Stalo se tak při závěrečné písni Pamela Anderson.

„Ta písnička je o tom, že když přijela Pamela do Horní Plané, tak viděla jezero a byla celá nesvá, že není slané,“ popsal baskytarista Harvesteru Tonda Mydlil jednu ze svých pecek. „Po Pamele nám zůstala vzpomínka – otisky na pláži.“

GALERIE: Podívejte se na miminka, kterým už je 15 let

Květy svaté Barborky nesl název malý happening, který v předvečer svátku sv. Barbory uspořádalo na českokrumlovském Ostrově sdružení Kalamandra. Členové sružení pozvali všechny zájemce k tvorbě obrazu z plsti, což rozhodně nevidí každý den.

„Máme zkušenosti s prací s plstí z dílny se zdravotně postiženými. Nápad na zhotovení tohoto obrazu sv. Barbory vznikl díky tomu, že jsme chtěli nějakým způsobem upozornit na katastrofální situaci v Čechách kolem ovčí vlny,“ řekla před 15 lety Anna Nowaková, hlavní aktérka výroby neobvyklého obrazu.

„Snažíme se dosáhnout toho, aby lidé měli víc chuť s vlnou pracovat, protože v současnosti jde jinak všechna vlna z českých ovcí na kompost, pálí se nebo jinak likviduje,“ líčila, zatímco z plsti vytvářela hlavu světice třímající zelenou ratolest a občas obraz prolévala teplou mýdlovou vodou, aby se vlákna pospojovala.

Mikulášská družina potěžila osazenstvo nemocnice

Největší radost měli z návštěvy studentů Střední zdravotnické školy v Českém Krumlově převlečených do kostýmů nadpřirozených bytostí nemocní caparti na dětském oddělení.

Dojati však byli také senioři, jež tráví předvánoční čas na lůžkách chirurgie. Pobyt v nemocnici se jim snažili aktéři Mikulášské nadílky alespoň trochu zpříjemnit ovocnou nadílkou.

Na Lipně zahájili lyžovačku 5. prosince

S novými lanovkami Expres a Střecha vypukla na Mikláše v poledne další zimní sezóna na Lipně. V provozu byly dvě nové čtyřsedačkové lanové dráhy Lipno Express a Střecha, lyžaři mohli jezdit na sjezdových tratích Jezerní, Pánská a Foxpark.

„Během odpoledne i večera si mohou děti i dospělí užívat zábavný program, kdy se o ně budou starat samotní pekelníci i andělé,“ řekl tehdy Martin Řezáč z Lipno Servisu. „V 18 hodin se nad sjezdovkami rozzáří ohňostroj.“

V Kaplici předvedli své tradice lidé z národnostních menšin

Cílem organizátorů bylo, aby se prostřednictvím hudby či například tanci lépe poznaly. V sále převládali hlavně Romové a Vietnamci. Večer se linul v poměrně přátelské atmosféře.

„Mrzí mě, že nás sem přišlo docela málo. Hrají nám tu naše romské kapely, které si zaslouží určitě větší návštěvnost. Stejně tak holky, které pěkně zatancovaly. Je to škoda. Ale i tak je dobře, že někdo něco takového pořádá,“ řekl jeden z návštěvníků Dušan Plecko.

Romské dívky v pátek v Kaplici předvědly svůj národní tanec.Romské dívky v pátek v Kaplici předvědly svůj národní tanec.Zdroj: DENÍK/Václav Votruba

Zatímco Romové dokazovali, že jsou zpěvný a taneční národ, Vietnamci zase předvedli, jak moc blízko mají k jídlu. Návštěvníkům přiblížili svoji gastronomii.

Celníci pročesali tržnice

Třicet pracovníků Celní správy ve čtvrtek 4. prosince od rána prohledávalo dvě vyšebrodské vietnamské tržnice. Důvod? Hledání padělků značkového zboží a dalších obchodních prohřešků vietnamských obchodníků. Ti buď klidně přihlíželi průzkumu svých stánků, nebo posedávali okolo.

„Naši pracovníci zabavili několik pytlů s padělaným značkovým zbožím a nebezpečnou zábavní pyrotechnikou,“ konstatoval po skončení akce Vladimír Pešek, tiskový mluvčí Celního ředitelství České Budějovice. Podle něj se jednalo o běžnou kontrolní akci na ochranu spotřebitelů.

Kvůli anonymnímu oznámení, že se v plešivecké základní škole nachází bomba, přišli školáčci o kus svého vyučování.
Psali jsme před 15 lety: Škole vyhrožovali bombou, u čtenářů vyhráli Pub Animals

Konala se se souhlasem státního zástupce, čili celníci prohlíželi i jiné uzavřené nebytové prostory a pozemky. V praxi se tak na některých uzavřených stáncích přecvakly zámky, aby kontroloři mohli dovnitř. Vše proběhlo ale v klidu a bez jakýchkoliv incidentů.