V seriálu Psali jsme před patnácti lety se vracíme také k neštěstí v Omlenici na Kaplicku, k němuž došlo ve čtvrtek 30. října 2008. Jedna ze dvou zásobních nádrží na tekuté dusíkaté hnojivo se při plnění zhroutila na pracovníky, kteří opravovali jímku pod ním. Pod jejími troskami zahynuli dva lidé.

Pivnici Katakomby v krumlovském hotelu Old Inn zachvátil požár.
Psali jsme před 15 lety: hořelo v Měšťáku, pytláci řádili na Studenci

Tragédie se odehrála krátce po 14. hodině. Když byla nádrž na hnojivo zhruba ze tří čtvrtin plná, náhle praskla, proud hnojiva vylétl ven, nádrž se zbortila a zhroutila k zemi. Dva pracovníci, které hasiči museli vyprostit z trosek, zemřeli, další dva, které také spláchl proud hnojiva, utrpěli zranění.

„Muže s těžšími poraněními dopravil vrtulník na traumatologické centrum v Českých Budějovicích, druhý s poraněními končetin a trupu byl převezen do nemocnice v Českém Krumlově,“ informoval tehdy ředitel ZZS Jihočeského kraje Marek Slabý.

Bývalá hospoda U Rýna, v 80. letech modlitebna adventistů a dnes Vlašský dvůr.
Krumlovská osmdesátá. Staré hospody včera a dnes

„Dva dělníky ta úniková vlna přimáčkla pod konstrukci, dva přitopila,“ vylíčil velitel krumlovské požární stanice profesionálních hasičů Jaromír Maurer. Hnojivo zachytila jímka, mimo ni se vlnou, která přeskočila, dostalo menší množství.

Látka pronikla vně areálu, kde se vsákla do pole. Nikam do podzemní, pitné vody ani povrchových zdrojů se podle kaplického odboru životního prostředí nedostala. Vedoucí odboru František Turek ujistil, že toto dusíkaté hnojivo není pro člověka příliš nebezpečné, i když čpavek, který obsahuje, může naleptat sliznice.

Pro Perchtu byl 2008 rokem úspěchů

Smíšený pěvecký sbor Perchta v roce 2008 získal Cenu města Český Krumlov a v létě obsadil stříbrnou příčku na dvacátém šestém ročníku Mezinárodního soutěžního festivalu pěveckých sborů v řecké Preveze.

Městský pěvecký sbor Perchta hledá nové členy a členky.Smíšený pěvecký sbor Perchta v roce 2008.Zdroj: Archiv sboru

„Do soutěže v Preveze jsme šli s velkou pokorou, protože sbor nebyl zrovna v nejlepší kondici. Na soutěži jsme se totiž museli obejít bez několika silných pěveckých opor, které do Řecka nemohly odcestovat. Navíc jsme za těch patnáct let existence docela zestárli a potřebovali bychom omladit,“ přiznala tehdejší sbormistryně Šárka Kodýmová.

Trať z Rybníku do Černé měla ještě naději

V pondělí 27. října 2008 proběhlo připomínkové řízení k tehdy chystané železniční dráze z Rybníka do Černé v Pošumaví. „Navrhli jsme, aby trasa vedla i k Dolní Vltavici, což bylo akceptováno. Zdá se, že studie dráhy bude dokončena a zapracována do krajských plánů,“ dodal starosta Černé v Pošumaví Jan Voldřich.

Český Krumlov v roce 2004. Areál budov na levém břehu Vltavy pod sídlištěm Plešivec čeká na využití.
Vzpomínáte? V Krumlově v roce 2004 ještě stála bývalá Pachnerova manufaktura

Otázku, zdali z chystaného prodloužení trati nezůstanou pouze plány a studie, tehdy před sebou mělo nové vedení Jihočeského kraje, svou roli měly sehrát také dotační peníze na stavbu samotnou. A je třeba dodat, že právě na papíře celá myšlenka prozatím zůstává, i patnáct let po připomínkovém řízení.

Hasiči vytáhli z Lipna mrtvolu

V pátek 17. listopadu kolem 17. hodiny hasiči vyjížděli do Černé v Pošumaví, poblíž které byla v lipenském jezeře nalezena mrtvola. Hasiči tělo z vody vytáhli.

„Ovšem zatím nemáme potvrzeno, že se skutečně jedná o rakouského rybáře,“ sdělil včera mluvčí jihočeské policie Jaroslav Beran. „Vzhledem k tomu, že se jedná o cizince a tělo bylo ve vodě dlouho, nebude jeho identifikace jednoduchá,“ doplnil tehdy.

Ilustrační foto.Ilustrační foto.Zdroj: DENÍK/Archiv

Loď s rakouským rybářem a jeho synem se na Lipně poblíž Radslavi převrhla v sobotu 27. září. Synovi se podařilo doplavat ke břehu pro pomoc a zachránit se. Jeho otec se však převrácené lodě dlouho neudržel a zmizel pod hladinou. Hasiči spolu s policií a vodními záchranáři po něm pak dlouho marně pátrali. U zachráněného mladíka policisté naměřili v dechu 0,09 promile alkoholu.