Čtyři sta padesát balíků slámy a také kombajn shořely při požáru v neděli 9. listopadu 2009 ve skladu zemědělské společnosti v Rožmitále na Šumavě. Požár tehdy likvidovalo pět požárních jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů a způsobil škodu za zhruba 200 000 korun. „Při požáru se vznítil i kombajn E–514 a oheň poškodil také samotný sklad. Hasiči uchránili majetek v hodnotě 100 000 korun,“ přiblížila před patnácti lety mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů s tím, že se požár obešel bez zranění osob.

GALERIE: Tehdejší „deníkovská miminka“ už slaví patnáctiny. Takhle vypadala, když se narodila:

O hašení a lokalizaci se postaraly jednotky profesionálních hasičů z Českého Krumlova a Kaplice a dobrovolných hasičů z Rožmitálu na Šumavě, Dolního Dvořiště a Přízeře.

V domku se začouzenými okny ležel mrtvý muž

V pátek 7. listopadu 2008 vyrazili hasiči a policie k bytu se začouzenými okny v Pohorské Vsi s č. p. 76. „Jednotka žádný požár likvidovat nemusela, došlo k samouhašení,“ uvedla Vendula Matějů.

Hasiči po otevření bytu uvnitř nalezli jeho mrtvého majitele, který se pravděpodobně nadýchal zplodin hoření. Požár zřejmě způsobila technická závada na televizním přijímači.

Z televizoru v bytě v Pohorské Vsi zbyl jenom škvarek.Z televizoru v bytě v Pohorské Vsi zbyl jenom škvarek.Zdroj: HZS Jihočeského kraje

Jednašedesátiletý muž obýval byt, který si vytvořil z dvojgaráže domku. Žil sám, pouze se svým psem, a tak si toho, že něco není v pořádku, lidé všimli až po několika dnech. „Uvědomili si, že muže delší dobu neviděli a všimli si, že domek má začouzená okna,“ doplnil zástupce vedoucího Obvodního oddělení Policie ČR v Kaplici Jaroslav Anděl. Policisté s hasiči otevřeli byt za přítomnosti starosty obce.

Další díly seriálu Psali jsme před 15 lety najdete ZDE.

„Muž ležel mrtvý na dlažbě. Zřejmě se pokoušel dostat pryč, ale byl již příliš přiotráven kouřem, tak se mu to nepodařilo. Uvnitř ležel mrtvý i jeho pes, takový typický vesnický voříšek,“ vylíčil vedoucí OOP Kaplice Vladimír Boledovič. „Dveře byly zevnitř zajištěné, takže se nejspíš jednalo o nešťastnou náhodu. Uvnitř byl cítit zápach ze spálené televize, která asi bouchla a časem sama přestala doutnat.“

Mrtvá byla zřejmě prostitutka

Na česlech vodní elektrárny na řece Malši v Kaplici našla obsluha ve středu 12. listopadu 2008 tělo ženy. „Mrtvou našla moje paní. Ve středu ráno mi telefonovala, protože jí z toho nepříjemného nálezu nebylo dobře. Policisty jsem tedy zavolal já,“ vyprávěl majitel malé vodní elektrárny Milan Tetour z Pořešínce. „Obsluhující pracovníci elektrárny čistí česla každé ráno, v poledne i večer. K tomu používají cosi jako hrábě. Když žena přišla k česlům, nic neobvyklého neviděla. Tělo mrtvé bylo na česlech přichyceno. Když tam moje paní s hráběmi šáhla, neviděla, co tam uvolnila. V té době ještě byla dost tma. Že v řece plave nahá žena, zjistila až po rozednění,“ popisoval otřesný zážitek, kterým si jeho žena prošla.

Následky zhroucení zásobní nádrže na tekuté dusíkaté hnojivo u Omlenice v říjnu 2008.
Psali jsme před 15 lety: Pod nádrží na hnojivo v Omlenici zahynuli dva lidé

Mrtvá měla spodní polovinu těla zcela obnaženou. Nicméně soudní znalec z oboru lékařství při ohledání na místě na ženině těle neshledal žádné zjevné stopy násilí. Příčinu úmrtí měla proto určit včerejší pitva. „Podle vyjádření soudního lékaře nebyly ani při pitvě na těle ženy zjištěny jakékoliv známky násilí,“ sdělila o den později tehdejší mluvčí krumlovské policie Michaela Hončíková. „Příčinou smrti bylo utonutí. K tomu zřejmě přispěl fakt, který kriminalisté zjistili během vyšetřování od svědků, že žena po celý úterní večer pila alkohol. A údajně se pak nacházela pod jeho značným vlivem,“ upřesnila a dodala, že kolik alkoholu měla žena v krvi, bude známo v nejbližších dnech.

Správnost úvah, že se možná jednalo o prostitutku, potvrdili kapličtí strážníci, pro něž byla tato 34 letá žena známou firmou. „Znali jsme ji. Příležitostně dělala prostitutku na silnici E-55 v úseku od odbočky na Bujanov směrem ke Kaplici,“ přitakal městský policista Václav Klimeš. Trvalý pobyt měla na Novojičínsku, ale žila v Rožmitále na Šumavě.