Už jen vraky automobilů či torza plotů na planině pod osadou Mostky u Kaplice připomínají živoření desítek psů, dobytka a koní. Zvířata tady v neodpovídajících podmínkách choval dvaapadesátiletý muž, jehož však policisté našli 8. února mrtvého.

„Pozemek už je týden vyklizený, bez dobytka, psů i koní,“ uvedl ve čtvrtek kaplický strážník Václav Klimeš, jenž se o psy v Mostkách nějaký čas staral a následně pomáhal s jejich odchytem.

Poté, co se příbuzní chovatele zřekli dědictví, jehož součástí byly právě i desítky zvířat, bylo dvaatřicet ze zhruba šedesáti psů převezeno do psího domova v Lukavici nedaleko Rychnova nad Kněžnou.

„Zvířata zatím nejsou v takové kondici, abychom je mohli nabízet novým pánům. Některé z nich už se ale chystáme nafotit a zařadit do naší nabídky,“ informovala ve čtvrtek pracovnice domova Jana Štěpánková.

Dalších patnáct psů skončilo v českokrumlovském útulku, tam se však dlouho neohřáli. Během několika dní si je do svých domovů odvezli noví majitelé.

„Psy, kteří se po smrti chovatele rozutekli do okolí, jsme pak postupně odchytávali tak, jak se vraceli ze svých toulek. Dvanáct jsme jich před několika dny odvezli do pražského útulku,“ informoval Václav Klimeš.

Podle místních obyvatel se však v okolí Mostek ještě některá zvířata pohybují. „Byl tu viděn ještě jeden pes. Na samotném pozemku už ale žádná zvířata nejsou. Jedna smečka prý ještě pobíhala kolem Malont a Benešova nad Černou, to ale nemohu potvrdit,“ sdělil Petr Koschant z Mostek.

Nové majitele už má i hovězí dobytek a koně. Vyplývá to z informací českobudějovického územního pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, jenž má po uzavření dědického řízení převzít po advokátech správu dědictví.

Podle ředitele českobudějovického územního pracoviště Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Zdeňka Prokopce získala zvířata nového majitele díky iniciativě notářky, jež nyní řeší pozůstalost po zemřelém chovateli.

„Prodejem zvířat se snižují náklady spojené s dědickým řízením,“ vysvětlil Zdeněk Prokopec. ÚZSVM je nyní jedním z účastníků tohoto řízení.

„Teprve poté, co dědictví nabude právní moci, se tohoto majetku ujme náš úřad. Ovšem o tom, zda na úřad majetek přejde, rozhodne teprve notářka,“ sdělil Zdeněk Prokopec. Doplnil, že pokud se tak stane, nabídne ÚZSVM tento majetek k prodeji formou výběrového řízení.

Okolnosti smrti chovatele z Mostek jsou stále nejasné. „Případ je stále otevřen. Kriminalisté, kteří jej vyšetřují, dosud nemají k dispozici výsledky soudní pitvy tohoto muže,“ potvrdil ve čtvrtek mluvčí policie Jiří Matzner.