„Lidé nosí granule, kosti, ale i deku nebo dokonce psí boudy,“ ukazovala směrem k nazdobenému stromečku, pod nímž se dárky pro psy a kočky hromadily, pracovnice útulku Tereza Česáková.

Mezi těmi, kteří přišli obdarovat a alespoň krátkou přítomností potěšit osamocené obyvatele útulku, byla i Petra Mrázová z Českého Krumlova.

„Koupili jsme ve zverimexu nějaké psí sušenky, aby pejskové z těch Vánoc také něco měli,“ svěřila se.

Oblíbených Psích Vánoc se letos zúčastnila vůbec poprvé. „Na začátku října jsme si z útulku vzali fenku. Ostatních psů nám ale bylo líto, a tak jsme jim přinesli alespoň malý dárek, když už si je nemůžeme vzít domů všechny,“ doplnila Petra Mrázová.

Podle správkyně útulku Vladimíry Garajové však lidé nenosí finanční i věcné dary pouze před Vánocemi. „Přispívají také během roku, nosí peníze, krmení nebo chovatelské potřeby,“ vyjmenovala.

S plnou náručí však milovníci psů a koček do útulku nejen přicházejí, ale občas také odtud odcházejí. „Jen během prvních dvou hodin pátečních Psích Vánoc si lidé vybrali jednoho psa a tři kočky,“ řekla potěšeně Vladimíra Garajová.

I po letošních Vánocích však prázdné kotce českokrumlovského útulku zřejmě zaplní další psi a kočky, které si lidé nadělí pod stromeček a vzápětí zjistí, že soužití se zvířetem představuje nejen potěšení, ale také starosti.

„Každý rok se objeví někdo, kdo k nám přiveze zvíře s tím, že to byl nevhodný dárek. Někdy se vymlouvají i na různé alergie,“ doplnila Vladimíra Garajová.