„Vánoce dopadly skutečně nad očekávání dobře. To, že pět zvířat najde nový domov, jsme vážně nečekali. A i když jsme zvyklí, že lidi jsou k nám velmi štědří, tak letos to bylo vůbec nejlepší za ty roky, co Vánoce pořádáme. Ty letošní jsou opravdu šťastné a štědré," okomentovala je s dojetím Vlasta Horáková, vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství města.

Mezi pravidelné návštěvníky útulku patří i Hana Russfellová z Českého Krumlova se synem Radimem. „My sem chodíme tak dvakrát třikrát do roka, nosíme piškoty a další ňaminky."

„My zatím přicházíme jenom na Psí Vánoce, ale přemýšlíme, že až bude dcera větší, budeme chodit venčit psy," dodala Markéta Novotná, „vím, že dcera kamarádky chodila venčit pravidelně, tak bychom to chtěly taky zkusit."

Do útulku ale zavítali i náhodní návštěvníci. „My jen jeli kolem a viděli jsme, že se tu něco děje, tak jsme se zastavili. Je mi moc líto, že jsme nedonesli žádné granule, ale máme alespoň piškoty," říká Michaela Macková z Kájova v doprovodu dcer a manžela.

Martin Střelec z Českého Krumlova Psí Vánoce navštívil také poprvé. „Četl jsem o tom, tuším, ve školce na plakátku, a přítelkyně tady hraje v kapele, tak jsem se přišel podívat i na ně."

Jirka Cába a jeho maminka Michaela sem jezdí z Velešína. „Jirkovi se moc líbí černé štěňátko. Mít dům, chovali bychom zvířat víc, ale bydlíme v paneláku, tak máme jenom kočku."

Mezi pravidelné návštěvníky patří i Lenka a Tomáš Fošumovi s dcerou Klárkou z Vyšného. „Už jsem tu popáté nebo pošesté. Nosíme granule, i nějakou drobnou korunu jim vždycky přidáme. Psa z útulku jsme chtěli, ale tehdy neměli, takže jsme si ho nakonec pořídili jinde. Dneska jsme si poslechli i koledy, byli jsme se vánočně naladit," loučil se při odchodu Tomáš Fošum.

Slavnostní a hlavně rušnou atmosféru v útulku, k níž přispěla i dámská folková kapela Lakomá Barka, si kromě zvířat užily hlavně děti. Některé přišly namalované jako pejsek nebo kočka a vítězky soutěže v obličejovém malování si odnesly dárkové tašky. V útulku se ale podával i punč, čaj a spousta dobrot od cukroví po čerstvě pečené zákusky, takže s vánoční náladou a dobrým pocitem na duši odcházeli úplně všichni. A zvířata? Ta jen v pátek dostala přes tunu granulí, 40 kilo těstovin, 80 kilo v konzervách a třicet kilo pamlsků a k tomu se vybralo úžasných téměř osmnáct tisíc korun.

Autor: Zuzana Gabajová