Tento mladý muž by rád jezdil například s dodávkou. Doufá, že se mu poštěstí, bohužel mu v této branži chybí praxe. Věří ale, že nějakou práci získá. „Kdo chce pracovat, tak si něco najde,“ usmál se včera.

Láká ho práce v Rakousku. „Zrovna dneska si tam jedu něco domluvit. Jezdit do Rakouska se už vyplatí. Je to tam o něčem jiném,“ míní Mučka.

Přesto má i práce v zahraničí svoji stinnou stránku. „Kamarádi z Vyššího Brodu, kteří tam dělají, říkají, že je to slušný masakr. Prý není čas ani na cigaretu. Strašná honička.“ Jenomže peníze jsou lákadlem. „Za ty peníze se dělá hned jinak!“

Najít dnes práci není vůbec jednoduché, to může potvrdit i Terézia Bieliková. Bez práce je již od prosince.

„Není to snadné. To vůbec,“ řekla Bieliková. Podle ní je tady stejná situace jako v rodném Slovensku. „Už jsem tam dlouho nebyla, ale myslím, že to jiné nebude. Na druhou stranu, nemohu to vlastně posoudit.“

Lidé si dnes své práce evidentně váží více, než tomu bylo ještě relativně nedávno. „Samozřejmě, že jsem rád, že to nemusím řešit,“ potvrdil Petr Hájek z Českého Krumlova. „Pustit dnes práci jen tak, by byla dobrá frajeřina. A myslím, že si ji dnes nikdo nedovolí,“ zasmál se.