Jihočeští pyrotechnici ve čtvrtek odpálili 1,85 tuny nevybuchlé munice z 2. světové války, kterou minulý týden vyzvedli na Českokrumlovsku.

Řekl to policejní pyrotechnik Ladislav Zágiba. Zlikvidovali ji v takzvané trhací jámě ve vojenském prostoru v Boleticích. Množství likvidované munice nebylo pro pyrotechniky nijak nezvyklé.

„Každý měsíc likvidujeme kolem tuny munice, pokud se k nám přidají kolegové z Brna, pak to je kolem čtyř tun,“ uvedl Zágiba. Tento případ byl zvláštní tím, že šlo o velké množství munice jednoho druhu.

Jednu střelu našel minulý týden myslivec, pyrotechnici pak dohledali přes 1,8 tuny munice. Původně odhadovali, že se v místě nálezu nachází dvojnásobné množství.

V lesním prostoru na Českokrumlovsku pátrali zhruba na ploše 500 metrů čtverečních. Místo pro jistotu neupřesnili, aby předešli nájezdu hledačů, kteří po takových nálezech pasou.

Na neoficiálním trhu je po takových i jiných nábojích stále poptávka a na internetových aukcích za ně někteří sběratelé nabízejí i částky kolem dvaceti pěti anglických liber za kus. Podle označení říšskou orlicí na granátech se jednalo o německé, ale i maďarské výrobky.

Největší část munice se skrývala v bažinách a rybnících. Na tomto místě vojáci na konci války do bažin naházeli velké množství hlavně protiletadlových dělostřeleckých granátů, bylo jich zřejmě několik nákladních aut. Podle Zágiby se může stát, že někde v okolí bude pod zemí ukryta další munice. Pyrotechnici proto na místo v budoucnu opět zamíří.

Voda s jílovitou hlínou náboje uzavřela. „Výbušnina ve střele je aktivní i po 60 letech,“ doplnil pyrotechnik. Při neodborné manipulaci by proto lidem hrozilo nebezpečí.