"Zmizí tím poslední větší bílé místo na mapě pokrytí přechodového multiplexu DVB-T2," informovala Michaela Bičíková z Neopublic. "Spuštěním těchto dvou vysílačů CRA dokončily výstavbu základní přechodové DVB-T2 sítě, která pokrývá 99,6 procenta všech domácností v ČR."

Téměř všechny české domácnosti díky tomu mohou prostřednictvím DVB-T2 sítí vedle pěti programů ČT v HD rozlišení sledovat také 18 nejsledovanějších programů soukromých TV stanic. Na podzim roku 2019 pak bude zahájeno vypínání stávajících DVB-T sítí.

„Pozemní digitální televizní vysílání je nejvyužívanější platformou příjmu televize v České republice, ale i v Evropě," říká Martin Gebauer, generální ředitel CRA. "Jenom v ČR jej využívá téměř 60 procent diváků. Pro diváky je to jediný způsob, jak mohou televizi přijímat bezplatně a díky přechodu na modernější způsob vysílání budou moci využívat například přístupy do televizních archivů, videa na přání a mnoho dalších interaktivních služeb. Aktuálně jsme dokončili výstavbu hlavních vysílačů přechodové sítě a do konce tohoto roku spustíme všechny dokrývače, které zajistí pokrytí i v odlehlých oblastech České republiky. Zároveň intenzivně připravujeme naše vysílací sítě na finální přechod tak, aby vše proběhlo hladce a bez problémů.“

Podle informací Michaely Bičíkové současné DVB-T vysílání se začne vypínat za rok,a to v listopadu 2019, a poslední DVB-T vysílače budou vypnuty v červnu 2020. Během celého tohoto období budou v provozu přechodové nebo už finální DVB-T2 sítě, takže diváci budou mít zajištěn nepřerušený TV příjem.

Podle nezávislých průzkumů je již čtvrtina domácností vybavena DVB-T2/HEVC přijímači. Nejsnazším a nejlevnějším způsobem pro zachování bezplatného TV příjmu je pořízení set top boxu, jehož cena začíná na 550 Kč. Diváci se mohou při výběru televizí nebo set top boxů orientovat podle zlaté nálepky DVB-T2 ověřeno, která potvrzuje testování přijímače pro nový vysílací standard.