Druhý ročník celorepublikové akce jménem Recyklohraní překonal dvoutisícovou hranici škol, které se do něj zapojily. Z českokrumlovského regionu jsou to školy v Horním Dvořišti, Dolním Třeboníně, Velešíně, Křemži, Větřní, Zubčicích, Kaplici, Brloze, Českém Krumlově nebo Holubově.

„Naším cílem je naučit děti, jak mají správně třídit a nakládat s odpady, bateriemi a s vysloužilým elektrozařízením,“ vysvětluje manažerka projektu Recyklohraní Pavla Špringerová. „O účast v projektu je stále zájem a jen od začátku tohoto školního roku se zapojilo 404 nových škol,“ doplňuje Špringerová.

To je pro budoucnost dobrá zpráva, protože podle posledních statistik v Česku domácnosti ročně vytvářejí kolem 422 kilogramů komunálního odpadu na osobu. Tento trend je potřeba radikálně změnit. Cestou k trvalé změně je výchova nejmladší generace. Třídění, které umožňuje recyklaci a tudíž i materiálové využití odpadů, se musí stát samozřejmou součástí životního stylu.

„Zvláště žáci prvního stupně se nám zapojili do třídění odpadu velice dobře, trochu složitější je zapojení teenagerů,“ okomentoval ředitel křemežské školy Jiří Tham. „A zjistili jsme, že ještě ekologičtější bude soustřeďovat tříděný odpad přímo na obec, tím ušetříme další sběrné nádoby,“ doplnil ředitel.

Od září 2008 se k dnešnímu dni do této soutěže přihlásilo 2007 škol z 1254 obcí. Z tohoto počtu je 93 škol z Jihočeského kraje. Recyklohraní se stalo nejen přirozenou součástí ekologické výchovy, ale školy navíc od počátku projektu odevzdaly k recyklaci téměř 328 tun vysloužilého elektrozařízení a 71 tun baterií.

Do Recyklohraní se může na internetové stránce www.recyklohrani.cz přihlásit každá mateřská, základní nebo střední škola, a to v průběhu celého roku. Přibližně každý měsíc jsou vyhlašovány různé tematické úkoly, které mohou být od kvízů a literárních prací až po výtvarné či fotografické projekty. Koncem minulého roku děti ve školách vyráběly mapy sběrných míst ve své obci.

V současnosti je jejich fantazie zaměstnána návrhy na ideální elektrospotřebič. Za splněné úkoly jsou školám přidělovány body, které pak mohou v internetovém katalogu Recyklohraní proměnit za různé školní pomůcky, společenské hry, výtvarné nebo sportovní potřeby.