To koncem března opustí Josef Sejk, jenž odchází do penze. Podle hlasů, které městem kolují, má místo získat Jiří Havelka. Ten v loňských komunálních volbách neobhájil post místostarosty.

„Před nedávnem jsem se dozvěděl, že se chystá konkurz na nového šéfa KICu. (…) A už jsem zaslechl i jméno nového ředitele. (…) Tak nezbývá než popřát panu, no zatím si to nechám pro sebe, ať se daří, akorát ten pocit, že zas někdo dostane trafiku, asi zůstane,“ vyjádřil se například v diskuzi na internetových stránkách města Jan Opekar.

O novém šéfovi kaplické kultury však v úterý odpoledne sedmičlenná komise nerozhodla. Jak potvrdil předseda komise, místostarosta Kaplice Pavel Svoboda, do dalšího kola výběrového řízení, které se uskuteční v pátek dopoledne, postoupili dva ze čtyř přihlášených kandidátů. Jejich jména však Pavel Svoboda prozatím nechtěl prozradit. Podle neoficiálních informací, které se Deníku podařilo získat, však jde právě o Jiřího Havelku, proti němuž údajně svede boj Stanislav Trs, jenž je například kapelníkem známé kaplické kapely Swing Band Agria.

Možnost, že by o vítězném kandidátovi bylo rozhodnuto předem, Pavel Svoboda odmítl. „Rozhodovat se bude opravdu až v pátek, kdy budou mít členové komise možnost pokládat oběma kandidátům dotazy. Za moji osobu absolutně vylučuji, že by se mě někdo už před úterní volbou snažil ovlivnit,“ uvedl Pavel Svoboda.

Podobně se vyjádřili také další členové komise. „Oznámení o výběrovém řízení na místo ředitele kulturního a informačního centra bylo vyvěšeno na úřední desce, včetně té elektronické, takže šanci přihlásit se měl opravdu každý,“ řekla vedoucí kaplické knihovny Jiřina Kostková. Doplnila, že rozhodování na sto procent nebylo ani není předem domluvené. „Nemám důvod se nechat ovlivňovat. Slyším, vidím a místní poměry znám, protože v Kaplici už nějakou dobu žiji. Takže se budu rozhodovat zcela svobodně podle svého mínění,“ podotkla Jiřina Kostková s tím, že ani ji před volbou nikdo nekontaktoval. To potvrdila rovněž ředitelka Kulturního a informačního centra ve Velešíně Hana Růžičková.

„O tom, že se po Kaplici šíří hlasy, podle nichž je o místě ředitele rozhodnuto předem, jsem se dozvěděla až v úterý. To, myslím, nejlépe svědčí o tom, že se v komisi rozhoduji nezávisle,“ sdělila Hana Růžičková. „Jednotlivé kandidáty osobně ani neznám, takže jsem se rozhodovala podle koncepce rozvoje kultury v Kaplici, kterou měli uchazeči připravenou. A v pátek dám hlas tomu, kdo mě nejvíce přesvědčí při osobním pohovoru,“ dodala.

Rovněž zastupitel Jiří Krba jakýkoliv nátlak před volbou odmítá. „Do druhého kola výběrového řízení postoupili dva srovnatelní kandidáti. Ať vyhraje ten nebo ten, určitě se nejedná o žádnou trafiku. A pokud zvítězí pan Havelka, pak to bude jedině díky jeho profesním zkušenostem. I když lidem, kteří jsou už teď přesvědčeni o tom, že vítěz je předem jasný, to asi nikdy nevysvětlíte,“ dodal.

Nového ředitele, jehož v pátek vyberou členové komise, musí ve funkci potvrdit ještě kapličtí radní.