Druhý největší úbytek nezaměstnaných v republice mělo v červnu Českokrumlovsko. A to za situace, kdy ve většině okresů nezaměstnanost vzrostla. Nicméně situace není až tak příznivá, jak by se mohlo zdát. Region drží „nad vodou“ turistická sezona, ale přesto volnými pracovními místy nijak nehýří.

Ba právě naopak, v červnu jich měl úřad práce v nabídce až zoufale málo. „Evidovali jsme pouhých 138 volných míst. To je rekord. Co se týká června, historicky nejnižší číslo,“ konstatoval vedoucí oddělení trhu práce Luboš Mlčák z českokrumlovského úřadu práce.

„Méně jsme jich měli v samotných začátcích existence úřadu práce. A sice v březnu roku 1991, kdy bylo v evidenci 126 volných míst, a úplně nejmíň jich bylo měsíc předtím, kdy únor vykazoval jenom stovku volných míst.“

V červnu nezaměstnanost na Českokrumlovsku klesla na 7,9 procenta, čímž se podstatně zmenšila propast mezi Krumlovskem a ostatními regiony Jihočeského kraje. Například na paty mu šlape Tábor svými 7,4 procenta.

Na úřadu práce bylo tedy na konci června přihlášeno 2883 uchazečů o práci, což je ovšem na červen dost vysoké číslo. „Loni v červnu jich bylo 1821. Ale v dobách vysoké nezaměstnanosti jsme registrovali podobné množství uchazečů jako teď. Čili v letech 2003 až 2006 se počet uchazečů o práci pohyboval kolem 2800. V roce 2006 jich bylo dokonce 3401, takže bylo i hůř,“ řekl Mlčák.

V současnosti se zájemci o práci jednoznačně mají šanci uchytit hlavně na sezonních místech. Průmysl dál stagnuje, o čemž svědčí fakt, že nezaměstnanost na Kaplicku už překonala Hornoplánsko, což tu ještě nebylo.