Devadesáté narozeniny v těchto dnech slaví Odbor Klubu českých turistů START Český Krumlov. Na dlouhé roky své bohaté činnosti hodlají českokrumlovští výletníci zavzpomínat formou výstavy 90 let Klubu českých turistů v Českém Krumlově, jejíž vernisáž se uskuteční v sobotu v 17 hodin ve výstavní síni Městské knihovny v Českém Krumlově, kde bude zároveň pokřtěna publikace, na které se podíleli členové Startu.

Podle výroční zprávy za rok 2009 má českokrumlovský Klub českých turistů 379 členů. Zajímavostí je, že jsou v silné převaze ženy, těch je 262.

„K tomu ještě 62 členů z řad mládeže. Poněvadž se od roku 1985 konají dvakrát týdně specifické výlety pro důchodce a později každou středu vycházky dlouhé šest až sedm kilometrů pro méně pohyblivé členy, statistika udává 309 důchodců. Právě proto, že důchodci jsou trvale v přesile, chystáme pro ně akce ve všední dny,“ uvedla Věra Pazderková z KČT Start.

V loňském roce českokrumlovští turisté nachodili na 204 pěších výletech až 44 tisíc kilometrů. Nejenom pěšky ale putují turisté přírodou. Jakmile se udělá hezky, nasedají do sedel svých jízdních kol. Během loňských třiadvaceti výletů najeli přes sedm tisíc kilometrů. Výlety se dají podnikat ale i na lyžích. Takovýchto akcí bylo v loňském roce 16, přičemž lyžaři najezdili přes dva a půl tisíce kilometrů.

Kromě standardních jednodenních výletů se českokrumlovští turisté pouštějí i do zájezdů po celé republice či cizině. Občas uspořádají také vícedenní akci, jak pro pěšáky, tak cyklisty.

„Oblíbené jsou i besedy našich členů s promítáním jejich zážitků v cizině. Mnozí se těší na Mikulášskou a Maškarní, kde si s chutí zatancují. Nic z toho by se ale nemohlo uskutečnit bez pečlivé přípravy vedoucích jednotlivých akcí. Na 20 cvičitelů a vedoucích připravilo vloni celkem úctyhodných 282 akcí,“ uvedla Pazderková.

Českokrumlovští turisté spolu vycházejí navzájem dobře. Hádky? Výrazné rozpory? To výletníci neznají. „Mezi námi nejsou hádky, nebo závist. Každý člen je ochotný pomoci tomu druhému, a snaží se přispět něčím zajímavým,“ zmínila Pazderková.

Milovníci dlouhých procházek po přírodě či kulturních památkách vyrážejí za každého počasí. Zima, déšť, vítr. Nic z toho je nedokáže zastavit.

„Výlety se konají opravdu za každého počasí. Například letos jsme absolvovali návštěvu Perneku. Bylo dvaadvacet stupňů pod nulou. Co je zajímavé, sešlo se nás 22,“ usmál se Jiří Podaný, který vede některé výlety takzvaných středařů, což jsou starší ročníky, které si vybírají méně náročné trasy. „Samozřejmě počasí počet účastníků ovlivňuje nejvíce. Důležitá je také atraktivnost trasy. Vždy ale vyrazí alespoň 15 lidí.“

Marie Amchová, jež výpravy turistů vodí už šest let, dodnes vzpomíná na průtrž mračen, která výletníky zastihla na cestě z Černé v Pošumaví do Hořic na Šumavě. „I proto by každý turista měl kromě dobrých bot, které jsou základem pohodového výletu, a neodmyslitelné svačiny v batohu myslet také na pláštěnku či deštník, ale i klobouk nebo čepici proti dešti,“ uvedla včera Marie Amchová, zatímco s dalšími vyznavači turistiky objevovala krásy zříceniny velešínského hradu.

Být vedoucím výletu není nejsnazší, takový člověk má na svých bedrech určitou zodpovědnost. „Hlavní starostí vedoucího je především vrátit lidi rodinám. A to zdravé a příjemné unavené,“ řekl Podaný, který celkově organizuje výlety všem středařům. „Jednotliví vedoucí mi dávají svůj plán na měsíc dopředu. Já to pak dám dohromady tak, aby se trasy nekřížily. Abychom nešli třeba dvakrát na jedno místo,“ vysvětlil Podaný.

Ačkoliv trasa středařů není nijak dlouhá, nedá se říct, že by se pohybovali jen po blízkém okolí Českého Krumlova. „Nechodíme nebo nejezdíme jen do blízkého okolí. Vyrážíme tam, kam se v pohodě dostaneme vlakem nebo autobusem, například do Volar či Černého Kříže.“

Podle Podaného má každý výlet své kouzlo. „Vždycky je něčím specifický – počasím, přírodou. Když kvetou stromy, je to nádherné. Stejně tak je ale takové místo kouzelné, když na podzim stromy opadávají. Jako turista tedy nemohu říct, která místa, který výlet byl nejkrásnější,“ řekl Podaný.

Historii klubu mapuje kniha

Barvité dějiny svého klubu zachytili sami českokrumlovští turisté do zvláštní výroční knihy. Pokřtí ji v českokrumlovské městské galerii při sobotní vernisáži výstavy nazvané 90 let Odboru Klubu českých turistů Český Krumlov.

„Téměř na sto stranách knihy jsme se snažili zachytit všechny významné mezníky v dějinách klubu. Začínáme samozřejmě jeho založením 12. května 1920,“ zmínil jeden z autorů publikace Zdeněk Duffek.

Kniha, v níž nechybí šestnáctistránková příloha s barevnými fotografiemi a kopiemi pozvánek na různé výpravy, zaznamenává rovněž prvorepublikovou historii klubu. „Tehdy vedení odboru tak trochu nahrazovalo dnešní infocentrum. Jeho členové například vydávali žádané a kvalitní průvodce,“ zabrousil do historie Zdeněk Duffek.

Dočíst se lze i o méně šťastných dobách. „V roce 1938 byl úspěšný předválečný rozvoj klubu přerušen. Po záboru pohraničí obsadili turistickou ubytovnu vojáci wehrmachtu,“ uvedl Zdeněk Duffek s tím, že turisté se v Českém Krumlově opět sdružili roku 1946.

V knize, na níž pracovali i Vlasta a Bohuslav Wimmerovi, Libuše Kuchtová, Věra Pazderková či Anna Volfshützová, se lze mimo jiné dočíst, že název Start získal odbor českokrumlovských turistů 14. 12. 1966.

Statistiky

Za rok 1920:

- 77 členů a 17 výletů
- našlapáno 285 kilometrů
- osm výletů se konalo v noci, návrat byl až dlouho po půlnoci

Za rok 2009:

- 379 členů a 204 pěších výletů, 23 cyklistických výletů, 16 lyžařských výletů
- našlapáno 44 303 kilometrů (nejvýkonnější Eva Moravcová – 1 144, 5 kilometru)
- najeto 7 397 kilometrů (nejvýkonnější Libuše Kuchtová – 816 kilometrů)
- nalyžováno 2 647 kilometrů

Václav Votruba, Martin Tröster