Lukáš Rapčan z Vyššího Brodu, který dojíždí za prací do Rakouska, je překvapen, že se v České republice od Nového roku změnily způsoby registrace silničních vozidel: „Nevím, jaké jsou z hlediska evidování aut letos novinky. Ale zatím to nemusím řešit teď, jelikož jsem auto, co mám, kupoval před třemi lety. Tehdy jsem na českokrumlovský úřad musel kvůli papírům dvakrát, aby bylo vše v pořádku."

Kdyby řidič Lukáš Rapčan vyřizoval převod auta nyní, už by se na úřadu informoval raději dopředu, aby sehnal všechny potřebné papíry nebo měl s sebou nutné dokumenty. Věc má však minimálně ještě jeden háček. „Kupoval jsem vůz v autobazaru v Pardubicích. Předchozí majitel byl z Prahy. Uživatelem vozu jsem byl já, ale vlastníkem byl stále někdo jiný. Musel jsem si tehdy vyřídit plnou moc, že jako třetí osoba můžu dále jednat. Dostal jsem plnou moc od autobazaru a potřeboval jsem ještě plnou moc od předchozího vlastníka. Pak se až přepis na mě uskutečnil," vysvětlil.

Pokud by ojeté auto chtěl převádět po 1. lednu 2015, muselo by dojít k tomu, že by se musel vypravit do Prahy, protože teď je možné převod silničního vozidla vyřídit pouze na úřadě v místě, kde má bydliště původní majitel.

Tuto skutečnost potvrdila i Lenka Přívratská, vedoucí oddělení dopravně správních agend Městského úřadu v Českém Krumlově: „Ano, opravdu rozhoduje trvalý pobyt prodejce auta nebo trvalé sídlo firmy, která vozidlo prodává. Žádost prodávajícího a kupujícího se podává společně. Při změně registrace silničního vozidla je třeba dodržet lhůtu deseti pracovních dnů po koupi auta, na úřadě je nutná také osobní účast prodávajícího a kupujícího v místně, kde je vozidlo v současné době registrováno. A v případě, že se jedna ze stran žádající o změnu nemůže dostavit, pak je potřeba vybavit druhou stranu plnou mocí s úředně ověřeným podpisem."

Kromě dokladu totožnosti, velkého i malého technického průkazu a dokladu o zákonném pojištění vozidla či případné plné moci je navíc nezbytné, aby se žádostí o změnu registrace již evidovaného auta byla předložena platná evidenční kontrola na vozidlo ze stanice technické kontroly, a to ne starší čtrnácti dnů.

Jak řekla Lenka Přívratská, tak mají po Novém roce úředníci daleko složitější úkony. „Loni jsme měli tři typy formulářů, nyní kvůli změnám v souvislosti s novelou zákona máme devět druhů formulářů. Musíme hlídat mnoho věcí. V případě, že má někdo plnou moc, tak musíme ověřovat i toto. V rámci správního řádu může teď přihlášení vozidla u jednoho občana trvat hodinu až hodinu a půl."
Obrovský zájem byl proto o tzv. polopřevody aut ke konci loňského roku. Zápis nového majitele auta se však musí u „polopřevodů" uskutečnit do konce letošního června.

Doplňující informace najdete v tištěném vydání Českokrumlovského deníku dne 21. 2. 2015, tedy v sobotním vydání na straně 2.

Autor: Deník / Pavel Pokorný