Jako na smilování čekají vodáci, kempaři, provozovatelé půjčoven lodí a všichni, kdo jsou závislí na dění kolem Vltavy, na to, až se počasí konečně umoudří. Ve čtvrtek po několika týdnech konečně hladina Vltavy klesla, i když ještě ne na obvyklý letní stav.

Vodáci ihned zareagovali, ve čtvrtek už jich bylo na Vltavě k vidění podstatně víc než v uplynulých dnech, kdy na řece vládlo prakticky mrtvo.

„Jsme samozřejmě rádi, že klesla hladina, ale včera večer nás tu zase vytopila bouřka. Voda tu stojí na loukách, protože se nemá kam vsakovat,“ konstatoval provozovatel vodáckého kempu ve Zlaté Koruně Roman Kučera, který má ke spokojenosti s letošní sezonou zatím pramálo důvodů.

„Řeka byla čtyři týdny vylitá, lidí tu přespalo minimálně a spíš jenom v chatkách, protože v tom mokru se stanovat nedalo. Letos zatím trvala vodácká sezona jen dva týdny v červnu, jinak prší. Přicházíme tak o velké peníze.“

Z úbytku vody ve Vltavě se radují i ve vyšebrodské půjčovně lodí Ingetour. „Modlíme se, aby nepršelo. Teď ve Vltavě teče čtyřicet kubíků vody a od Povodí Vltavy máme slíbeno, že by se měl průtok dál zmenšovat. Současných čtyřicet kubíků je totiž pořád ještě dost,“ řekl manažer Ingetour Pavel Kolouch.

„Doufáme, že se to zlepší, protože dosavadní sezona byla bída a utrpení. Řeka je poloprázdná, vodáci chybí nejenom kempařům a půjčovnám, ale i městům kolem řeky, protože je v nich na tuto dobu neobvykle prázdno.“

Pokud tedy nepřijde nějaká pohroma, podmínky ke splouvání se na Vltavě brzy vrátí k normálu. „Bezpečnost vodáků je pro nás samozřejmě na prvním místě. Ale Vltava už se dá sjíždět a podle informací Povodí Vltavy bude průtok v řece snížen od soboty na ideálních 20 kubíků,“ podotkl Pavel Kolouch.