A není vyloučeno, že hned v prvním kole narazila kosa na kámen. Byť se na situaci dívají někteří její aktéři jiným pohledem. Českokrumlovský deník včera oslovil jednak vítěze volem ČSSD, ale i ODS a KDU-ČSL. Důvod je prostý. ODS by se totiž mohla dostat zpět z opozice do koalice a KDU-ČSL se stává zásadním jazýčkem na vahách. Posuďte sami:

„Nám se jeví jako nejspravedlivější koalice s KDU-ČSL, ODS a ANO 2011," konstatoval po víkendu Jindřich Florián, předseda Okresního výkonného výboru ČSSD v Českém Krumlově s tím, že: „S ANO a ODS jsme v podstatě dohodnuti, že by s námi do koalice šli. KDU-ČSL se tváří trochu jinak a vzali si čas na rozmyšlenou, že se musí poradit."

Od zástupce krumlovské ODS ale zazněla trochu jiná slova: „Dostali jsme nabídku na koaliční uspořádání, k tomu jsme se vyjádřili a teď bude záležet na tom, jak se k věci vyjádří ostatní strany," sdělil včera k dosavadnímu jednání o budoucí koalici na českokrumlovské radnici lídr kandidátky ODS Jan Vozábal.
A zásadně něco jiného míní Josef Hermann, lídr KDU-ČSL. Ten včera řekl: „Řekli jsme, že ne. A žádný čas na rozmyšlenou tam není. Čekáme, s čím přijde ČSSD příště. Volby jsme nevyhráli, nezbývá nám, než čekat."

Josef Hermann se už od první chvíle po sečtení výsledných hlasů předminulého víkendu netají tím, že voliči tak dali jasně najevo, že si přejí pokračování dosavadní koalice. Připomeňme, že poslední čtyři roky vedla město široká koalice složená vedle vítěze ČSSD ještě z Nezávislých a Zelených, SN – Město pro všechny, TOPky a KDU-ČSL. Minulá koalice měla podle Josefa Hermanna 14 mandátů. Dnes by jich ta samá sestava politických sil měla 13.

„Vítěz minulých voleb ČSSD měl v minulém volebním období šest mandátů, k tomu tu byly ještě menší strany po dvou a třech mandátech, které měly dohromady devět hlasů. Nyní mají menší strany zase devět hlasů, ale ČSSD o jeden méně. Nový subjekt ANO získal tři mandáty, ale získal dva od bývalé opozice. Z toho jeden místo Sportovců pro Krumlov, kteří už nekandidovali, jeden mandát od ODS a třetí mandát, který ubyl ČSSD. Podle mého tedy bývalá koalice volby skutečně vyhrála. Není důvod tento úspěšný projekt přerušovat a měnit a nemile mě překvapilo, že se nyní začalo vyjednávat s jinými subjekty, než s těmi, které tvořily dosavadní koalici," shrnul včera Josef Hermann.

Jednání o budoucí koalici tedy pokračují. Jiné, než koaliční uskupení ve vedení města zasednout nemůže, vítěz sám, tedy ČSSD, nemá většinu.

Musí někde hledat podporu, a to už třeba i pro obsazení budoucích místostarostenských postů. Jak už avizoval minulý týden Jindřich Florián, Sociální demokracie míní, že jeden místostarosta v Českém Krumlově je málo. Buď jeden, nebo dva nebo alespoň jeden na plný úvazek a jeden na poloviční, či jeden na plný úvazek a dva na poloviční.

Tato situace se ukázala jako nutná poté, co z místostarostenského postu odešla před více než rokem Jitka Zikmundová (SN – Město pro včechny) a od zimních měsíců místostarostování zastával na poloviční úvazek Josef Hermann (KDU-ČSL).

První jednání zastupitelů Českého Krumlova se po dodržení všech zákonných lhůt dá očekávat šestého listopadu. Ideální by bylo, kdyby do té doby bylo o koalici jasno.