Poznat, že řemeslo má zlaté dno a učit se mu může být zábavné, měli v úterý možnost žáci devátých tříd základních škol z Českokrumlovska.

Pro ty, kteří dosud nejsou rozhodnuti, na jakou střední školu či učiliště zamíří po opuštění základní školy, ale i pro ostatní, kdo si chtěli jen vyzkoušet práci truhlářů, malířů nebo pokrývačů, přípravili pracovníci i učni Střední odborné školy zdravotnické a Středního odborného učiliště (SOŠZ a SOU) v Českém Krumlově Den řemesel.

Program netradiční akce vymýšleli převážně sami učni. Žáci základních škol si v jednotlivých třídách či dílnách mohli zkusit zatloukat hřebíky, pokládat tašky na maketu střechy, vymalovat pokoj anebo složit ubrousky na stole do tvaru vějíře či upéct palačinku.

Zvláště chlapci se často zastavovali v truhlářské dílně. „Vyzkoušel jsem si řezání úhlovou pilou. Myslím, že truhlařina by mě v budoucnu mohla bavit,“ uvedl deváťák z českokrumlovské Základní školy T. G. Masaryka Marek Žlunka.

Ten si zkusil složit i hlavolam podobný pověstné Rubikově kostce, který vyrobili sami učni. „Inspirovali jsme se vzorovou kostkou, kterou nám do truhlárny přinesla učitelka. Aby se snadno odlišily jednotlivé části hlavolamu, použili jsme pro výrobu různé druhy dřeva – švestku, břízu, dub i jasan,“ vysvětlil žák třetího ročníku oboru truhlář Tomáš Pučera.

Rušno bylo i ve třídě, kde svůj obor prezentovaly budoucí prodavačky. Ty zde ukazovaly aranžování potravin do různých ošatek či košů, ale s využitím přírodnin vytvářely i nejrůznější dekorace. „Když zboží dobře vypadá, lépe se pak prodává,“ zdůvodnila žákyně třetího ročníku Andrea Dvořáková, proč se prodavačky učí také propagaci a aranžování.

Obdobná akce, kterou českokrumlovské učiliště uspořádalo vůbec poprvé, má prý větší efekt než klasické dny otevřených dveří. „Při nich totiž zájemci o studium na naší škole často viděli jen prázdné učebny, neboť žáci byli zrovna na nějaké stavbě. Dnes měli šanci vidět, jakým způsobem naši učni pracují, ale mohli se jich také vyptat na průběh studia. To je vždy lepší, než kdyby jim to říkal kantor,“ vysvětlil Pavel Postl, vedoucí odloučených pracovišť SOŠZ a SOU Č. Krumlov.

Den řemesel měl podle něj i tu výhodu, že se do střediska praktického vyučování, které SOŠZ a SOU provozuje v ulici Pod Kamenem, pro tuto příležitost soustředily také ukázky učebních oborů, běžně vyučovaných v dalších budovách školy na Tavírně a ve Chvalšinách. „Nicméně i letos uspořádáme tradiční den otevřených dveří, zájemce po škole provedeme kdykoliv na požádání,“ ujistil Pavel Postl.

Načasování nápadité akce na říjen zvolilo vedení školy záměrně – aby studenti měli dostatek času rozmyslet si, jakou střední školou si pro své další vzdělávání vyberou.

Akce podobné Dni řemesel by podle Pavla Postla měly některým dětem napomoci k tomu, aby si uvědomily, že řemeslo má opravdu zlaté dno.

„Většina dětí upřednostňuje studijní obory, ale pak mají mnohdy problémy s uplatněním na trhu práce. Přitom sehnat šikovného řemeslníka, to je v dnešní době hodně těžké,“ sdělil Pavel Postl s tím, že i proto je o absolventy českokrumlovského učiliště mezi zaměstnavateli veliká poptávka.

Nabídka je pestrá

- Střední zdravotnická škola a Střední odborné učiliště v Českém Krumlově nabízí vzdělání ve studijních oborech truhlář, zedník, kuchař–číšník a prodavač.
- Odborný výcvik pak českokrumlovské učiliště zajišťuje pro obory instalatér, malíř a lakýrník, klempíř, tesař a pokrývač. Teoretickou výuku těchto oborů zajišťují učiliště v jiných městech.
- Přijímací zkoušky se nekonají. „V případě přetlaku zájemců o některý z oborů jsou rozhodujícím kritériem většinou známky uchazeče. Těm, na které se nedostane, nabízíme některý z příbuzných oborů,“ vysvětlil Pavel Postl, vedoucí odloučených pracovišť SOŠZ a SOU Č. Krumlov.