Do začátku května by měli restaurátoři pracovat na zdech druhého poschodí Státního hradu Rožmberk, kde je plánována druhá prohlídková trasa. Restaurátor Lubomír Zeman tvrdí, že jednou z nejtěžších věcí je, naučit se technologii, se kterou dříve lidé pracovali.

„Na tom se stráví opravdu hodně času. Technologie je vidět, ale dostat ji do ruky je horší,“ řekl Zeman.

Neznehodnotit originál

Další závažnou věcí, se kterou restaurátoři musejí počítat je, aby jejich práce byla jednoduše odstranitelná.

„Je to kvůli tomu, kdyby někdo za několik let přišel a řekl, že by to udělal jinak, že jsou jiné technologie a tak podobně. Všechny retuše, které se dělají, musí být odstranitelné. Nic nesmí být jednou navždy, protože bych tu originální věc znehodnotil. Technologie se mění, nacházejí se stále nové možnosti,“ uvedl Zeman. „Co se týče životnosti, tak ta je dlouhá. Největší nebezpečí poškození hrozí například při zatékání. Běžná údržba se dělá po třiceti či padesáti letech,“ dodal.

Restaurování maleb je časově velmi náročný proces. Není výjimkou, že restaurátor pracuje rok pouze se skalpelem, kterým obrušuje milimetr za milimetrem. „Skalpelem se musí obrušovat jedna vrstva za druhou. Stane se, že než se dojde na kvalitní malbu, tak se objeví deset či patnáct přemaleb. Náročné je se dostat na vrstvu, která se musí restaurovat. Je to těžké, abychom se v některých místech nedostali hlouběji. Je to mravenčí práce,“ popsal Zeman.

A na kolik peněz vyjde obnova jednoho metru čtverečního? „U stropu tak 1500 korun a stěny dva tisíce korun.“

Částku, na kolik příprava nové prohlídkové trasy na hradu Rožmberk vyjde, kastelánka Andrea Čekanová raději ještě nevyčísluje. „To si zatím netroufám,“ řekla kastelánka.