Hrad Rožmberk byl založen v první polovině třináctého století Vokem z Prčice, příslušníkem rodu Vítkovců. V roce 1945 bylo sídlo odebráno rodu Buquoyů v rámci poválečných konfiskací a zestátněno.

Na přípravě nové prohlídkové trasy ve druhém patře Státního hradu Rožmberk se stále pilně pracuje.

Turisté by se nové prohlídkové trasy měli dočkat ještě letos ve druhé polovině roku. Průběh příprav se však odvíjí z velké části od financí. Momentálně už od podzimu specialisté pracují na restaurování tapet.

„V jedné z místností budou původní tapety nahrazené novými, protože jejich dochovaný stav bohužel neumožňuje restaurování. Nyní se řeší tisk tapet, aby byly co nejvěrněji napodobeny tapety původní. Restauruje se také nábytek,“ řekla zástupkyně kastelánky Gabriela Hurná.

„Ta malba nebyla žádným mimořádným dílem, byla to běžná malířská práce, která se v takovýchto prostorách normálně používala. Nejtěžší je zjistit, jak a čím se to dělalo, protože technologie se samozřejmě za ty roky změnily. Musíme je znát a naučit se je,“ popsal restaurátor Lubomír Zeman.

Restaurátoři by měli na Rožmberku pracovat zhruba do konce dubna.

Dříve místnosti, kde vzniká nová expozice, sloužily jako depozitáře. „Podle dokumentů dobových inventářů jsme identifikovali, že tady bývala jídelna, s níž sousedila malá pracovna. Následovaly salón a herna,“ uvedla kastelánka Andrea Čekanová. Expozice bude situována do druhé poloviny devatenáctého století.

Restaurování není jednoduché řemeslo.

„Jednou z nejtěžších věcí je, naučit se technologii, se kterou dříve lidé pracovali. Technologie sama o sobě je vidět, horší je dostat ji do ruky. Na tom se stráví opravdu hodně času,“ naznačil složitost práce restaurátor Lubomír Zeman.

Legenda z Rožmberka

Podle legend se na Rožmberku zjevuje Bílá paní. Ta podle barvy svých šatů upozorňuje na události, které mají teprve přijít. Zatímco bílá věstí dobré věci, černá naopak ty tragické. Bílá paní byla na Rožmberku naposledy k vidění údajně během druhé světové války. Na věži visela nacistická vlajka, ke které vyjádřila své antipatie.