Peníze měly přijít na revitalizaci klášterů klarisek a minoritů v historickém centru. Stejně jako na kostel, konvent bekyň a zahrady patřící Rytířskému řádu křižovníků s červenou hvězdou.

„Rok a půl jsme projekt připravovali, na počátku února by měla rada města začít pracovat na podání ostré žádosti o peníze,“ okomentoval situaci radní Jan Vondrouš.

Podle informací, které byly k dispozici ještě před koncem loňského roku, ale vše už mělo být v dalších fázích. Zúčastnění zájemci měli teoreticky už po Novém roce čerpat peníze na tvorbu projektů nutných k rekonstrukčním pracím.

„Je to pro nás trochu nepříjemná situace,“ konstatovala Romana Roušalová, ředitelka Střední umělecko průmyslové školy svaté Anežky České. Školy, ale i dalších několika organizací a zájemců se změny také logicky týkají.

„V původních podmínkách bylo, že opravy musí proběhnout asi do tří let, v nových nic takového není, takže vlastně ani nevím, kdy na nás doopravdy přijde řada,“ doplnila ředitelka. Možnost čerpání peněz na projekty padla. Ty budou profinancovány zpětně až po celé rekonstrukci.

Nejistota

K tomu je nutno připočíst i náhlou nejistotu, zdali peníze pro českokrumlovské kláštery město opravdu dostane. To vše z jednoho důvodu: ministerstvo kultury, které je rozděluje z Evropského fondu pro regionální rozvoj, totiž změnilo podmínky. Takzvaný indikativní seznam projektů, které jsou pro čerpání této dotace v České republice připravovány, je totiž zrušen. Projekty, které na něm byly uvedeny, měly tyto dotace takřka stoprocentně jisté.

Úderem zimy je vše jinak a začíná se znovu od začátku. Ministerstvo podle oficiálního vyjádření vypsalo výzvu otevřenou všem podobným projektům v republice, které ovšem splní požadované podmínky. Lví podíl na zapsání Českého Krumlova na indikativní seznam měli Jan Vondrouš a Ondřej Hubáček. Jejich práce nyní, zdá se, přichází vniveč.

„Doufám, že ne, protože projekt jsme ze strany města dostali do takové fáze, kdy splňujeme vše nutné i nadále. Navíc máme obrovskou výhodu, že jsme už na revitalizaci připravení,“ míní Vondrouš.

Po odkladech investic na českokrumlovském autobusovém nádraží nebo v zóně Ambit je to už třetí velký projekt, který se z nějakého důvodu opozdí. S celosvětovými finančními problémy to ale podle Vondrouše nesouvisí, protože Evropského fondu pro regionální rozvoj by se finanční problémy týkat neměly.

Kromě 290 milionů pro Český Krumlov se v Jihočeském kraji tyto změny týkají i stotřicetimilionového projektu pro historické jádro Jindřichova Hradce.