„Využili jsme dnešního, o něco chladnějšího počasí. I tak práce na odchytu začaly po páté hodině ráno, aby se zvířata nepřehřála,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. První skupinu divokých koní přivezli ochránci přírody do Novohradských hor koncem května.

| Video: Youtube

Vznik nového stáda divokých koní v Novohradských horách financovala společnost JRD z výtěžku benefičního koncertu, který uspořádala v rámci oslav výročí svého založení ve spolupráci s Nadací Via.

„Založení nové skupiny divokých koní na jihu Čech je velmi důležité, aby se početná česká populace mohla v budoucnu geneticky dál diverzifikovat. Jsme proto rádi, že společnost JRD tímto způsobem podpořila chov těchto vzácných zvířat i ochranu biologické rozmanitosti v regionu,“ doplnil Dalibor Dostál. Podle Mezinárodní plemenné knihy vedené v anglickém Exmooru se v České republice nachází největší populace divokých koní na evropském kontinentu. Početnější je jen na Britských ostrovech. Pastva divokých koní pomáhá zvyšovat květnatost přírody a pomáhá nejenom květinám, ale i motýlům a dalším druhům otevřené krajiny.

Podpořit divoké koně může veřejnost v rámci soutěže o ekologické Oskary https://www.eon.cz/energy-globe/hlasovani/rezervace-velkych-kopytniku/ Součástí ceny je finanční odměna, kterou by ochránci přírody využili pro zlepšení technického zázemí pro divoké koně v milovické rezervaci.

Stádo divokých koní v Novohradských horách je pro tuto chvíli kompletní, rozrůstat se bude až po dalším zvětšování rozlohy rezervace.

Ochranářskou společnost Česká krajina (www.ceska-krajina.cz) založil v roce 2007 Dalibor Dostál, politolog, novinář a bývalý šéfredaktor celostátní redakce Deníku. Jako novinář se dlouhodobě věnoval právě tématům ochrany přírody, životního prostředí, ale i filantropie a neziskového sektoru. Za to obdržel v roce 2009 Poděkování Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a v roce 2011 cenu Mediální čin roku od Nadace OKD. Spolupracuje s Fórem dárců, je členem poroty Starosta roku, členem novinářské poroty ceny Via Bona a členem hodnotící komise občanského sektoru v ČR pro USAID. Za projekt návratu velkých kopytníků obdržel v roce 2019 prestižní Cenu Josefa Vavrouška.