Zima byla všem, policistům, přihlížejícím i novinářům a reportérům. Jediní, kdo byli v teple a nakonec i ve velmi dobré náladě, byli řidiči. Tou dobrou náladou je myšlen pocit uspokojení, že člověk má, co se auta týče, všechno v pořádku a že v danou chvíli neudělal žádný dopravní přestupek. A skutečně neudělali.

Tento týden se totiž od pondělka až do neděle koná na území celého Jihočeského kraje dopravně bezpečnostní akce zaměřená především na kontrolu dodržování zákona o provozu na pozemních komunikacích, zejména ustanovení paragrafu 40a o povinném užití zimních pneumatik v období od 1. listopadu do 31.března.

Tolik řeč paragrafů. A praxe?
Ve středu kontrolovali českokrumlovští policisté řidiče v Přísečné u Českého Krumlova. Hlídka stála v místě víceméně obvyklém, těsně před návsí směrem od Českých Budějovic.
Začátek akce naplánovali dopraváci na půl jednou po poledni a také v tu samou chvíli už jeden z nich zvedal červenobílý terčík a směřoval první osobní auto na odstavnou plochu.

„Dobrý den, silniční kontrola," zazněla obligátní fráze. A zatímco jeden ze členů hlídky odbavoval lidově řečeno papíry mladé řidičky, druhý obcházel kontrolovaný vůz s měřáčkem a sondoval hloubku dezénu u pneumatik. Vše v pořádku, hlásil poté. Displej ukazoval pětimilimetrový vzorek.  O chvíli později se vše opakuje, hlídka pouze přidává i dechovou zkoušku na alkohol. Také v tomto případě žádný problém.
„Já jsem spokojen, i když jsem byl trochu nepřipraven. Tohle je půjčené auto, takže jsem nevěděl, kde mám pojištění," řekl se smíchem na závěr kontroly Václav Beneš. Jeho i další řidiče lehce překvapilo, že vedle policejní hlídky na ně míří jak objektivy kamer a fotoaparátů, tak diktafony a mikrofony.
Prevence je prevence. A je třeba o možném problému vědět, nebo jej připomínat. Jak doplnila tisková mluvčí krajské policie Štěpánka Uhlířová: „Je to opravdu preventivní už jenom v tom, že policista stojí u silnice. Samozřejmě, že kdyby řidiči zimní obutí neměli, pak je policista donutí k přezutí pneumatik. Nicméně už jen přítomnost policisty u silnice nutí řidiče chovat se opatrně, případně snížit rychlost nebo vůbec zlepšit plynulost dopravy silničního provozu."

Faktem ale je, že přestupků ohledně zimních pneumatik je podle policistů minimálně. Během té samé akce při pondělních kontrolách v Českých Budějovicích přišli dopravní policisté mezi kontrolovanými řidiči jen na jednoho hříšníka. A to je v krajském městě četnost projíždějících a kontrolovaných aut daleko vyšší, než u Českého Krumlova. Ale zdejší řidiči vyšli z kontrol se ctí. Během dvou dnů zvýšených kontrol žádný přestupek uvedeného typu. To je pro Krumlováky pochvala.

Vědom si dobrého stavu pneumatik na služebním autě Deníku, navrhuji policistům, aby přeměřili hloubku dezénu i autům od médií. „Ať se opováží," zaznělo tiše z hloučku novinářů z úst jednoho z nich.
„Už vás takhle kolegové někdy kontrolovali?" neodpustím si dotaz směrem k mluvčí Štěpánce Uhlířové. „Kontrolovali," říká s úsměvem a stejně tak dodává: „A měla jsem všechno v pořádku. Ale vím o případu, kdy byl takový policista, respektive policistka, za dopravní přestupek potrestána."

„Letní pneumatiky mají řidiči v zimě minimálně, už tolik nehazardují," konstatoval ze svých zkušeností při kontrolách dopravní policista Ivan Friedl s dodatkem, že problém bývá spíše v nevyhovujících zimních pneumatikách, které sem tam u někoho mají v dezénu méně než čtyři milimetry. Ale ani to nebývá v poslední době zas tak časté.