Ačkoliv v celostátním průměru nezaměstnanost v České republice v říjnu klesla, neplatí to na Českokrumlovsku.

To se řadí k dalším 27 okresům, kde nezaměstnanost naopak stoupla. Zatímco průměr republiky činí 8,5 procenta, na Českokrumlovsku nezaměstnanost dosáhla 8,8 procenta.

To znamená, že na konci října českokrumlovský úřad práce evidoval 3220 uchazečů o práci a na jedno volné pracovní místo připadalo 32,5 uchazeče, což tu ještě nebylo.

„Také nám zaměstnavatelé nahlásili jenom 37 nových volných míst. Celkem bylo v říjnu k dispozici pouze 99 volných míst. To je historické minimum,“ konstatoval v úterý Luboš Mlčák z úřadu práce.

„Ani 3220 uchazečů jsme v říjnu ještě nikdy neměli. Loni v říjnu jsme jich evidovali 2125. A to je pořádnýrozdíl. Letošní říjen představuje absolutní rekord.“

Propast mezi čísly

Rovněž 99 volných míst je žalostné číslo. V loňském říjnu měl úřad práce nahlášeno 512 volných míst, a to už tehdy to šlo do horších čísel. Měsíční průměr za posledního půl roku činí 131 volných míst, loni stejné číslo hlásalo 662 míst. Čili nyní je o 531 míst méně. To jsou propastné rozdíly.

Na Českokrumlovsku očividně definitivně skončila letošní turistická sezona. O tom jasně vypovídá složení profesí nových uchazečů.

„Mezi nově přihlášenými uchazeči je například 23 kuchařů, 23 číšníků, 22 prodavačů, 19 pomocných uklízečů ze služeb, ale už také 14 zedníků,“ vyjmenoval Luboš Mlčák. „Celkem se v říjnu nově přihlásilo 473 lidí, ovšem na druhé straně vyřazeno jich bylo 420.“

Mezi nově příchozími bylo i 19 lidí z kaplického podniku Kopp, kde, jak jsme již informovali, postupně končí výroba. Těžko odhadnout, jak se nezaměstnanost bude vyvíjet dál. Výrazný skok se už zřejmě neprojeví,“ poznamenal Luboš Mlčák.